Когато космическият кораб Apollo на НАСА се отправи към Луната, на борда му има два компютъра с размерите на куфарчета, които за времето си обикновено са заемали достатъчно площ, за да запълнят няколко стаи. Компактните устройства бяха малки, но имат достатъчно изчислителна мощ и памет, за да насочат астронавтите от Земята към Луната.
Петдесет и пет години по-късно британският стартъп Apollo Instruments успява да свие още повече компютъра за насочване на Apollo (AGC) - до размера на ръчен часовник. Сега всеки може да носи системата с дисплей и клавиатура, или DSKY (произнася се disc-key или „диск-ключ“), която астронавтите са използвали в командния и лунния модул.
Часовникът DSKY Moonwatch е нещо повече от нов часовник; притежателите му могат да взаимодействат с него точно както екипажите на Apollo и да летят до Луната (ракетата и космическият кораб не са включени).
„Започнах да си мисля дали може да се пресъздаде DSKY в мащаба на Apple Watch?“, казва Марк Клейтън, главен изпълнителен директор на Apollo Instruments. Инженер, който цял живот се интересува от авиация и космос, Клейтън работи върху миниатюрни цифрови дисплеи, когато забелязва, че яркото зелено сияние, което те излъчват, поразително прилича на емблематичния дисплей DSKY.
Използвайки оригинални чертежи от Масачузетския технологичен институт, Клейтън и неговият екип, който включва двама бивши инженери от Формула 1, се заемат да намалят размера на DSKY.
„Докарахме производственото си оборудване до краен предел, произвеждайки нещо толкова сложно и малко“, казва той.
Също толкова революционен, колкото и малкият размер на AGC, е начинът, по който астронавтите си взаимодействат с него. Вместо да пренасят хиляди перфокарти в космоса или да разчитат на огромна мрежа от превключватели и светлини, както е типично за компютрите по онова време, от MИТ проектират една от първите системи с дисплей и клавиатура, която след това се използва за въвеждане на числа, представляващи кодове на глаголи и съществителни.
За тези, които са свикнали със съвременните конфигурации от типа „посочи и кликни“, подходът на AGC може да изглежда труден за разбиране. По същество глаголите представляват действията, които компютърът може да извършва, а съществителните са конкретни входящи данни.
Например, натискането на „глагол“, последвано от „35“, задейства тест на индикаторните светлини и дисплея. Глаголните и съществителните команди също така инструктираха компютъра на лунния модул Apollo да започне процедурата за кацане. И двете действия могат да бъдат възпроизведени на DSKY Moonwatch.
Кодовете на глаголите и съществителните имена също така позволяват на потребителите да настройват функциите на часовника за време, аларма, хронометър и GPS навигация. По време на мисиите „Аполо“ астронавтите са използвали „шпионски лист“, за да следят близо 200 глагола и съществителни. Потребителите на часовника разполагат с подобен наръчник, така че няма дълъг списък с кодове, които да се запомнят.
„Чувствахме се дълбоко отговорни да направим това правилно“, казва Клейтън. „Искахме да създадем нещо, което общността ще приеме, за което ще каже: „Точно така щяхме да го проектираме и ние“.
Основният код на часовника с отворен код е написан така, че да е лесен за употреба и да предоставя широки възможности на програмистите.
Снимка: Unsplash/Apollo Instruments
Виж още: Джеймс Бонд (поредицата, не героят) е в сериозна опасност