Още не е минал дори Хелоуин, а вече се е случило нещо по линия на генеративния изкуствен интелект, което кара хората да се тревожат. Широко популярният бот ChatGPT започна да води разговори с потребителите, включително да задава въпроси по теми, които са персонализирани за дадения човек.

Не знаете защо това заслужава внимание?

Причината, поради която това изглежда обезпокоително, е, че повечето генеративни изкуствени интелекти са разработени така, че да изчакват човекът да започне разговор. Когато влезете в генериращия ИИ, обикновено има празен прозорец с подкана, който ви позволява да започнете взаимодействие. Екранът ви чака. Ако не напишете нещо, нищо не се случва. Започването на един или друг вид разговор лежи изцяло на вашите рамене.

Оказва се, че OpenAI, създателят на ChatGPT, е признал, че проблемът със заговарянето от страна на бота е съществувал за кратко.

„Отстранихме проблем, при който изглеждаше, че ChatGPT започва нови разговори“, заявиха от OpenAI. „Този проблем възникваше, когато моделът се опитваше да отговори на съобщение, което не се изпращаше правилно и изглеждаше празно. В резултат на това той или даваше общ отговор, или използваше паметта на ChatGPT.“

В социалните медии се появиха спекулации, че това може би е функция, по която се работи и която скоро ще бъде възприета повсеместно. Други твърдят, че това е просто грешка. Като цяло въпросът може да се определи като ситуация, в която няма вреда - засега.

Означава ли, че сме на прага на изкуствения общ интелект?

Не, не означава.

Не можете да направите каквото и да е тълкуване за това дали говоренето първо води до признак за появата на ново поколение ИИ. Много е лесно с конвенционалния ежедневен ИИ да се направи така, че ИИ да стане инициатор на разговорите. Всичко, което трябва да направите, е да създадете системна подкана в генеративния ИИ, която да каже на системата да започне разговори, като заяви нещо на потребителя. Така заговарянето се предприема от ИИ.

Нещо повече, такива системи вече съществуват.

Има генеративни приложения с изкуствен интелект, които са създадени, за да говорят първи. Една от най-популярните употреби на speak-first опцията е свързана с чатботове, които предоставят насоки за психично здраве.

Може да изберете приложение с ИИ на смартфона си, което е предназначено да ви съветва за психичното здраве. Тъй като понякога може да сте заети и да не работите активно с приложението, то е настроено автоматично да се обръща към вас периодично, за да ви пита как се справяте. Това може да се случва веднъж на ден или на някаква друга основа.

Същността е, че изкуственият интелект ще започне разговор с вас. Най-простото начало би било „Как се чувствате?“, докато по-подходящо начало може да бъде „Напоследък имате някакво безпокойство и може би ще е полезно да поговорим за това как се справяте“.

Снимка: Unsplash

Виж още: Задава се втори том от комикс антологията “Дъга”