Apple e начело на черния списък на ЕС за технологични компании, които трябва да бъдат подложени на много по-сериозна регулация заради доминиращите им пазарни позиции. Списъкът съдържа до 20 имена на технологични гиганти, сред които още Amazon, Facebook и Google.
Неофициално всички тези имена попадат в категорията на прекалено големите компании, които просто не могат да бъдат сплашени с антимонополни закони и плащат глобите си, без това да се отрази на бизнеса им. Според близки до Брюксел източници най-голямата санкция за тях трябва да бъде възможността самата компания да се раздели. В случая с Apple например това би означавало отделянето на App Store като напълно самостоятелен бизнес.
Проблемът при такива компании е, че те имат силата да наложат ограничения за това, кои конкуренти присъстват на техните платформи. Така например Spotify твърди, че Apple позволява на потребителите на Apple Music да се абонират от самото приложение, докато потребителите на Spotify не могат да го направят, без Apple да вземе комисиона. Ако App store стане отделен бизнес, Apple Music или ще трябва да плаща същата такса от 30 процента, или Apple ще трябва да премахне комисионата за всички музикални услуги.
Освен това Брюксел иска още компании като Apple да нямат нечестно предимство, получено чрез достъпа до данни за популярността на другите приложения, които не са налични за останалите конкуренти.
Интересно е, че макар Европа да има по-корава линия срещу монополите от САЩ, наскоро доклад на американския Конгрес заключи, че Apple получава монополна власт над iOS приложенията именно чрез App Store.
Снимка: shutterstock
Виж още: Huawei Watch GT2 Pro впечатлява с премиум дизайн и функции за по-здравословен живот (РЕВЮ)