Илон Мъск може би всъщност е реализирал предполагаемото „дарение за прекратяване на глада в света“, което той постави под съмнение миналата година, тъй като наскоро стана ясно, че милиардерът е дарил някои доста високостойностни активи през последните няколко месеца.

Въпреки че получателят на гигантското дарение на стойност от почти 6 милиарда долара не е разкрит, все пак е интересно, че този път заканата е изпълнена. 

Миналата година Мъск заяви в Twitter, че ще продаде 10% от дела си в Tesla, ако анкета в социалната мрежа покаже, че това е най-правилното решение. Очаквано - това се случи.

Главният изпълнителен директор представи ситуацията като идея, която идва от натиска на медиите и политиците за това, че богатите не плащат данъци върху нереализираните печалби и той е в центъра на тази ситуация в ролята си на най-богат човек в света.

Мъск обаче не беше толкова разговорлив относно факта, че независимо от продажбата на акции е изправен пред огромно данъчно задължение. 

Така или иначе, независимо от ситуацията с анкетата в Twitter, много фактори биха го принудили да продаде известно количество акции на Tesla дори само за да покрие данъчните си разходи.

Всъщност Мъск проведе въпросната анкета през ноември 2021 г., след като вече се съгласи на план за упражняване на своите опции за акции и продажба на приблизително половината от тези нови акции с борда през септември.

Главният изпълнителен директор в крайна сметка удържа на думата си и продаде близо 10% от дела си в Tesla до края на годината.

Приблизително по същото време, когато това се случваше, Мъск направи противоречиво изявление в Twitter относно заглавие, което се обсъждаше доста, а именно това че 2% от богатството му могат да „прекратят световния глад“.

Медиите разпалваха дискусията, използвайки коментар, направен от Дейвид Мълдроу, изпълнителен директор на Световната хранителна програма на ООН.

Мъск беше критикуван, че постави под съмнение коментара и поиска план в конкретния разговор в Twitter, въпреки че Световната програма за храни вече беше изложила подробно плана на своя уебсайт.

Но WFP всъщност откликна и преструктурира плана в пост в Twitter. Планът включва изразходване на около половината от парите за директно доставяне на храна на най-уязвимите в конкретни региони, засегнати от глад, а останалата част ще бъде използвана за създаване на програма за ваучери за хората да купуват храна на местно ниво и да подобрят местната хранителна икономика.

Сега, няколко месеца по-късно, Tesla пусна нова документация пред Комисията по ценни книжа на САЩ точно на Свети Валентин, която разкрива, че Мъск е дарил малко над 5 милиона акции на стойност близо 6 милиарда долара в края на ноември.

Документът не разкрива получателя на парите, но се подозира, че именно фондът на ООН е получателят поради сумата и времето.

Нито Мъск, нито организацията засега са коментирали ситуацията.

Снимка: Pikrepo

Виж още: Tesla вече има биткойн активи на стойност 2 млрд. долара