Добри новини, хора на изкуството! Учени от Чикагския университет твърдят, че са изобретили нов хитър инструмент, наречен Glaze, за да защитят работата на човешките художници от използване за обучение на системи за изкуствен интелект.

Създаден, за да "защитава човешките художници чрез прекъсване на имитацията на стилове", както пише на уебсайта на проекта, инструментът работи, като използва машинно обучение, за да изчисли "набор от минимални промени в произведенията на изкуството, така че те да изглеждат непроменени за човешките очи, но да изглеждат за моделите на ИИ като драстично различен стил на изкуството".

С други думи Glaze добавя втори, незабележим слой към цифровите снимки на произведения на изкуството, който на практика действа като невидима маскировка. Произведенията на изкуството изглеждат по един и същи начин за хората, но за ИИ, генериращ изображения като MidJourney или Stable Diffusion, изображението изглежда напълно различно. Така че, когато ИИ се обучава върху това изображение, то затъмнява разбирането на машината за това как всъщност изглежда работата на човешкия художник - по този начин резултатите на системата стават безполезни.

Според CNN все по-голяма група художници вече използва този инструмент.

"Никога не са ни питали дали сме съгласни снимките ни да бъдат използвани", казва пред CNN Евелин Фрьолих, визуален артист от Германия, която продава принтове и илюстрира корици на албуми и книги, за да се издържа, за опита си на артист във все по-генеративния свят, изпълнен с изкуствен интелект. "Беше толкова просто: "Това вече е мое, то е в интернет, ще мога да го използвам". Това е нелепо."

Но Glaze, казва Фрьолих пред CNN, е възобновил чувството на надежда у нея и у всички колеги, които може да се чувстват подобно разочаровани и деморализирани от внезапното настъпление на генеративните инструменти на ИИ.

И в тази връзка наистина не можете да обвинявате визуалните артисти, че се чувстват безнадеждно през последните няколко месеца. Както отбелязва Фрьолих, генеративните модели на изкуствения интелект до голяма степен са били обучавани върху творби на художници без тяхното съгласие. И дори в случаите, когато компания за изкуствен интелект е предприела стъпки за забавяне на производството на произведенията на конкретни художници, техните произведения все още остават в тези набори от данни, а някои хора от общността с отворен код показаха, че са щастливи сами да заобиколят желанията на художниците. Ако Glaze и други подобни инструменти наистина променят ситуацията за тези художници, това може да се превърне във вълнуваща промяна.

Glaze ни дава "някакъв начин да отвърнем на удара", завършва Фрьолих пред CNN. "До този момент много от нас се чувстваха толкова безпомощни в тази ситуация, защото нямаше добър начин да се предпазим от нея, така че това беше наистина първото нещо, което лично мен ме накара да осъзная, че да, има смисъл да се борим."

Снимка: Unsplash

Виж още: В Китай роботи вече произвеждат клонирани прасета и животът няма смисъл