В неотдавнашно проучване двойка изследователи установиха, че изненадващо голяма част от най-активните потребители на ChatGPT имат тревожни погрешни представи за чатбота на OpenAI.
Според прессъобщение от английския университет Ватерло, където първият автор на изследването Клара Комбато е професор по психология, две трети от анкетираните изглежда погрешно вярват, че ChatGPT е съзнателен - и че може да има чувства и спомени.
Излишно е да казваме, че алгоритъмът няма нито едно от тези неща. Широкоразпространеното убеждение на потребителите, че е така, добавя още една особеност към странната динамика на индустрията на изкуствения интелект.
Публикацията, публикувана в списание Neuroscience of Consciousness, в съавторство с когнитивния невролог от Университетския колеж в Лондон Стивън Флеминг, показва не само, че мнозинството от потребителите смятат, че популярният голям езиков модел (LLM) е съзнателен, но и че колкото повече хора го използват, толкова по-вероятно е да смятат така.
"Макар повечето експерти да отричат, че сегашният изкуствен интелект може да бъде съзнателен", казва Комбато в прессъобщението на училището, "нашето изследване показва, че за по-голямата част от широката общественост съзнанието на изкуствения интелект вече е реалност."
Английските изследователи са набрали 300 души в САЩ онлайн и са им задали серия от въпроси за това дали смятат, че подобни езикови модели имат способност за съзнание или други субективни човешки състояния, като емоции, планиране и разсъждения. Наред с тези запитвания Флеминг и Комбато попитали участниците и колко често използват ChatGPT.
Както откриват когнитивните изследователи, хората, които често са използвали чатбота, изглежда са развили теория на съзнанието, или концепция за ИИ като мислеща и чувстваща същност, спонтанно през времето, в което са се занимавали с него.
"Тези резултати демонстрират силата на езика", казва Комабто, "защото само един разговор може да ни накара да мислим, че агент, който изглежда и работи много различно от нас, може да има ум".
Макар че тези открития са очарователни сами по себе си, те биха могли да имат, както се надяват изследователите, и значение за бъдещите мерки за безопасност на ИИ.
"Наред с емоциите, съзнанието е свързано с интелектуалните способности, които са от съществено значение за моралната отговорност: способността да се формулират планове, да се действа умишлено и да се осъществява самоконтрол са принципи на нашите етични и правни системи", обяснява Комбато. "Ето защо тези обществени нагласи трябва да бъдат ключов фактор при проектирането и регулирането на ИИ за безопасна употреба, наред с експертния консенсус."
Снимка: Unsplash
Виж още: Asus Vivobook S15: нещо различно и ново