Ако някога сте си мечтали да си направите селфи от Космоса, бившият инженер от НАСА, станал YouTube ентусиаст, Марк Робер работи по нов проект, който би трябвало да сбъдне тази мечта. Робер е построил свой собствен сателит SAT GUS, който е оборудван с необходимия хардуер за правене на селфита от Космоса.
Google е един от партньорите, а сателитът буквално има залепен телефон Pixel в радиационно устойчив калъф. Не, той няма да се използва за правене на селфита; вместо това ще се използва като екран с висока разделителна способност за показване на изображението пред камерата.
Можете да участвате в проекта чрез уебсайта Space Selfie и да си направите селфи. Като част от процеса трябва да качите изображение, което ще бъде изпратено до сателита SAT GUS. Хардуерът на бордовата камера ще ви заснеме на фона на Земята и ще го изпрати обратно.
Сателитът за селфита ще бъде изстрелян в Космоса с помощта на ракета Falcon 9 на Space X от космическата база Ванденберг в Калифорния (САЩ). Той ще бъде на борда на мисията Transport 12 през януари 2025 г. и ще започне да прави космически селфита след няколко месеца, след като бъде разположен в ниска околоземна орбита на около 600 км от синята планета.
Можете да изпратите всяко оригинално изображение за селфи, стига да е подходящо за деца и семейства и да притежавате или да имате права за споделяне. Това може да бъде самостоятелна снимка, групова снимка или снимка на вашия космат приятел.
Сега космическото селфи се рекламира като „безплатно“, но всичко си има цена. Избрани клиенти на Google Pixel също могат да получат кода чрез покани, както е посочено на уебсайта (можете да следите актуализациите в акаунта @teampixel в Instagram).
Кодове са налични и за тези, които искат да спонсорират бъдещ инженер срещу 30 долара или имат абонамент за CrunchLabs, който обикновено започва от 30 долара/кутия за тримесечен план. CrunchLabs е основана от Марк и предлага комплекти за конструиране за деца.
Уникалният код може да бъде използван на уебсайта Space Selfie, където ще бъдете помолени да качите своето селфи и ще ви бъде предоставен имейл, за да проследите състоянието му. Робер обясни, че снимката ще бъде направена, когато спътникът се намира над вашия град. Ще бъдете уведомени кога снимката ще бъде щракната, за да можете да излезете навън и технически да се включите в селфито два пъти.
SAT GUS може да направи около 1000 снимки за един ден, а ограничените слотове ще бъдат обработвани по реда на постъпването им. Той има два неподвижни слънчеви панела, които изхвърлят енергията си в около 120Wh батерии. Робер отбеляза, че сателитът разполага с още една камера и телефон Pixel, за да гарантира, че проектът за селфита няма да се провали, ако нещо се обърка с основната камера.
Снимка: Unsplash
Виж още: Гущер на 205 милиона години, открит в кариера близо до Бристол, е най-старият в света