Малък скелет стана обект на голям дебат, след като учените се върнаха напред и назад по въпроса за самоличността на влечуго, извадено от кариера близо до Бристол, Великобритания. Сега авторите на първоначалното изследване, което го обяви за най-стария гущер в света, отговориха на критиките, отправени към тяхното откритие, като потвърдиха, че малкото влечуго от Бристол наистина е най-старият гущер от съвременен тип в света.

Това твърди д-р Дейвид Уайтсайд, водещ автор на оригиналното изследване, което излезе в Science Advances през 2022 г., и на последващото, публикувано сега в Royal Society Open Science. И двете статии са съсредоточени около малко влечуго, което е извадено от кариера в част от земята, която представлява най-късния триас на Англия.

Наречен е Cryptovaranoides microlanius и с възраст около 205 милиона години (поне) е обявен не само за най-стария известен гущер, но и за фосилна находка, която отдалечава появата на тези животни с 30 милиона години. Очакваше се подобна новина да предизвика известни спорове, но през 2022 г. екипът беше уверен, че е проучил достатъчно задълбочено екземпляра, за да подкрепи твърденията си.

„Ето защо бяхме изненадани, може би дори шокирани, че през 2023 г. друг екип от учени предположи, че Cryptovaranoides не е гущер или дори роднина на гущера“, казва съавторът професор Майкъл Бентън, „а всъщност е архозавроморф, по-близък до крокодилите и динозаврите“.

В други части на академичната общност бяха изразени опасения и затова екипът се върна към проверката на първоначалната си работа. Науката рядко е линеен процес и този вид отвореност за разглеждане и оценка на валидността на алтернативни хипотези е от решаващо значение за начина, по който учените гарантират, че продължават да се движат в правилната посока, както разбрахме в интервюто с проф. Джим Ал-Халили.

Екипът от Бристол се връща към оригиналния екземпляр и сканирането, което разкрива вкаменелостта, скрита под скала, включително рентгенови и компютърни снимки. Резултатите разкриха, че повечето от изразените опасения са били погрешни и че всички детайли на черепа, челюстите, зъбите и костите на крайниците определят криптоварианоида като гущер, а не като архозавроморф. Те са включили всички допълнителни материали в последното си проучване, така че всеки да може да се потопи в тях и да се запознае добре с подробностите.

Снимка: Unsplash/David Whiteside

Виж още: Загадъчна лоша миризма накара астронавтите на космическата станция да запечатат един модул