Твърди се, че YouTube подготвя някои инструменти с изкуствен интелект за своите създатели. Тези инструменти може да бъдат пуснати през 2023 г.
Изкуственият интелект (AI) променя всичко и технологичните компании се стремят да го използват като конкурентно предимство. След разкриването на ChatGPT усилията на големите технологични компании, основани на AI, се ускориха. Google, чието господство беше застрашено заради ChatGPT, веднага представи своя експериментален разговорен AI на име Bard. Сега гигантът в търсенето иска да въведе AI в своята платформа за споделяне на видео YouTube.
Сюзън Войчицки наскоро напусна YouTube и Нийл Мохан вече официално стои зад кормилото на компанията. Новият главен изпълнителен директор написа писмо до общностите и служителите на YouTube, за да подчертае фокуса на платформата за 2023 г. Сред обещаните хоризонти Мохан поставя акцент върху използването на изкуствен интелект в помощ на създателите.
Мохан казва, че в момента YouTube предлага най-голямото творческо платно от всички платформи. Той продължава, че силата на AI преоткрива видеото, а създателите могат да използват AI, за да трансформират своите разкази и производствена стойност.
Новият главен изпълнителен директор на YouTube предполага, че създателите могат да използват AI например, за да сменят декорите си, за да създадат фантастична филмова обстановка. Мохан също така добавя, че в момента YouTube е зает с разработването на такава функция и през следващите месеци ще се появят нови инструменти за създателите.
Като се имат предвид проблемите с авторските права, свързани с AI, YouTube не иска да рискува и да се сблъска с ответни реакции от страна на творците. Платформата наскоро въведе нов пазар за закупуване на лицензи за песни и може да направи същото за видеоклиповете, за да реши проблема с нарушенията на авторските права на AI.
Нийл Мохан намеква и за визията на YouTube за подкастинга. Според последните новини YouTube Music добавя подкастове, за да се конкурира със Spotify. Самият YouTube също така улеснява подкастърите да споделят предаванията си в платформата, благодарение на новите инструменти на YouTube Studio. Мохан добавя, че подкастърите ще могат да качват предаванията си в YouTube по-късно тази година с интеграция на RSS.
Визията на Мохан за бъдещето на YouTube изглежда обещаваща и платформата може да претърпи големи промени през 2023 г.
Снимка: Unsplash
Виж още: Създадоха синтетични организми, които могат да се възпроизвеждат