Американското военно министерство одобри плановете за покупка и извеждане в орбита на два нови фотографски спътника, които правят снимки, сравними по качество с търговските спътници.

Сателитите ще попълнят групата на спътниците шпиони, които вече са на въоръжение в Пенгатона.

АП отбелязва, че въпреки старта на новите шпиони военните ще продължат да купуват данни от частни компании.

Крайното решение е взето на междуведомствено ниво още миналата седмица, но преди това спецслужбите няколко месеца спориха дали е необходима тази стъпка.
Военните искаха да харчат пари за създаването и извеждането на спътниците, докато от ЦРУ ги упрекнаха в неразумни харчове и предложиха да се купуват снимки от вече работещи търговски спътници, които не отстъпват на военните по качество на данните.
В крайна сметка бе намерен компромис ще се пуснат само два спътника, а с останалите пари ще се купуват данни от частните организации.

Същевременно обаче проектът има огромна цена за двата спътника Пентагонът ще плати 1.7 милиарда долара, при условие, че те заработят не по-рано от 2012 година.

Критиците на това решение посочват, че Пентагонът харчи държавни пари по не най-добрия начин, при положение, че през 2013 година две частни компании ще изведат в орбита свои апарати, предназначени за правене на снимки.

От военното министерство отговарят, че други страни увеличават спътниците си, включително и тези с военно предназначение, и САЩ не трябва да изостават в този план.

В случай, че всички бюджетни комитети одобрят спътниковата програма, новите апарати ще се включат към орбиталната група BASIC (Broad Area Space-Based Imagery Collection).

На практика те ще следят постоянно за придвижването на войските на различни страни, ще откриват ядрени обекти, а така също ще наблюдават военните учения в различни части на планетата.

Военните експерти отбелязват, че новите инициатива на Пентагона са опити да се покрие техническата пробойна, която се отвори, след като през септември 2005 година бе свалена системата Future Imagery Architecture, за която отговаряше Националното разузнавателно управление.
Тогава основният изпълнител на програмата Boeing, се натъкна на трудности в реализацията и излезе от бюджетните рамки.

Тагове: