Учени твърдят, че създаването на мантия невидимка почти като на Хари Потър може да стане реалност в близките 5 години.

За това ще помогнат последните радикални постижения в областта на оптичните технологии, които ще бъдат на служба в Пентагона за да крие танкове и военни самолети.

За създаване на мантията невидимка изследователите от университета в Индиана използват най-нови разработки нанотехнологии и т. нар. метаматериал, чиито свойства не се срещат в природата, а така също и математическите принципи на Айнщайн и неговата теория на относителността.

Подробности от изследването са публикувани в списание Сайънс от група учени, водени от проф. Влад Шалаев.
Той твърди, че научно мантията невидимка ще се нарича електромагнитна мантия благодарение на електромагнитното излъчване светлинните вълни могат да заобикалят предмета буквално както водата се плъзга край речния камък.
И така се създава впечатление, че на това място няма нищо.

Авторите на теорията смятат, че ефектът на невидимостта може да се получи чрез множество малки игли, подредени около централна кръгла спица по аналогия на кръглата четка за коса.
Тези малки игли ще карат светлината да обтича обекта, скривайки го вътре.
Те обаче трябва да са толкова микроскопични, че да се сведе до нула вероятността за каквито и да било изкривявания или пречупвания, видни за човешкото око, пише вестник Дейли Телеграф.

Учените са убедени, че създаването на подобен предмет може да се очаква съвсем скоро и имат твърдото основание за това, след като изследванията им се подкрепят от Пентагона.
Американското военно ведомство вижда големи перспективи пред използването на подобен материал за военни цели е вече мечтае как танковете, войниците и сградите ще бъдат невидими или ща изчезват буквално пред очите на противника.

Едновременно с това мантията невидимка може да има и друго полезно приложение за мирни цели.
Така например оптичните технологии могат да създадат плоска хиперлеща, която може да увеличи 10 пъти мощността на микроскопите и така с тяхна помощ да може да се наблюдават и най-малките обекти, като ДНК например.

Тагове: