Военното ведомство на САЩ планира не само да защити мрежите в страната, но и разработва методи за ответна атака към телекомуникационната инфраструктура на вероятния противник. Това заяви на конференцията на Асоциацията на офицерите от разузнаването (Association For Intelligence Officers) генерал Робърт Елдър, оглавяващ подразделението за кибероперации на BBC на САЩ.

В качеството на ответни мерки армията на САЩ е готова за прихващане на информационни пакети, нарушаващи нормалната работа на телекомуникациите в страната, и атака на компютърните системи на противника. При това отпада необходимостта от използване на традиционните видове въоръжение за нарушаване на работата на системите за връзка на противника. Елдър подчертава, че осъществяването на подобни кибератаки от страна на САЩ е възможно само в случай на официално обявяване на война.

По думите на Елдър някои видове кибератаки вече са използвани от американската армия в хода на кампанията в Ирак. В частност практикувано е заглушаване на военните предаватели и мрежовите атаки в пунктовете за връзка на наземните сили с цел извеждането им от строя. Впрочем оттогава възможностите на американската армия за осъществяване на подобни операции значително са нараснали.

От няколко години в САЩ функционира система за ранно оповестяване за кибератаки. Нейна основа са независими един от друг центрове, създадени на базата на компании от банковата сфера, енергетиката, водоснабдяването и фирми, работещи в сферата на високите технологии. Но Министерството на отбраната на САЩ счита тези мерки за недостатъчни и до октомври тази година ще сформира Център за киберкомандване на са използвани от американците

В същото време може с увереност да се твърди, че подобна война вече се води. По данни на американското разузнаване Китай е отговорен за серия атаки по мрежите на Пентагона и редица правителствени организации, осъществявани в рамките на специална операция с кодово име "Титанов дъжд".

От в. Сега

Тагове: