Астрономи идентифицираха забележителна планета - SIMP J01365663+0933473, която обикаля Млечния път без родителска звезда. Този загадъчен обект се намира само на 20 светлинни години от нас и може да се похвали с магнитно поле, което е 4 милиона пъти по-силно от земното. Открит през 2016 г., SIMP първоначално е класифициран като кафяво джудже, но по-късно се оказва, че масата му е точно в границите на допустимата за планета. С 12,7 пъти по-голяма маса и 1,2 пъти по-голям радиус от този на Юпитер SIMP поставя под въпрос границата между планета и неуспешна звезда.

SIMP поразява и с температурата на повърхността си от над 825°C (1500°F), която далеч надхвърля тази на Венера - най-горещата планета в нашата Слънчева система. За разлика от Венера, чиято топлина идва от Слънцето, топлината на SIMP е остатъчна енергия от формирането му преди около 200 милиона години. С течение на времето тази масивна планета ще продължи да се охлажда, но сегашното ѝ състояние предлага ценни сведения за еволюцията на планетите.

Една от отличителните черти на SIMP е необикновеното ѝ магнитно поле, което е милиони пъти по-силно от земното и значително по-мощно от това на Юпитер. Това магнитно поле позволява на SIMP да създава ослепителни полярни сияния, подобни на земното северно сияние, но много по-зрелищни. Въпреки това, за разлика от земните полярни сияния, които са резултат от взаимодействието със слънчевия вятър, светлинните излъчвания на SIMP могат да се дължат на взаимодействието с евентуална луна.

Изследователският екип използва телескопа Very Large Array (VLA) на Националната научна фондация „Карл Г. Янски“, за да открие радиоизлъчванията на SIMP. Това е първият случай, в който обект с планетарна маса извън Слънчевата система е изследван чрез радиовълни, което открива нови възможности за откриване на заблудени планети и изучаване на техните магнитни полета.

Мелоди Као от Щатския университет на Аризона, която ръководи изследването, отбеляза, че механизмите на магнитното динамо на SIMP могат да помогнат на учените да разберат по-добре как работят подобни процеси в газовите гиганти, кафявите джуджета и земните планети. Освен това тя подчерта, че откритията биха могли да помогнат за откриването на по-неуловими планети, които излъчват радиосигнали.

Снимка: Unsplash/Caltech/Chuck Carter; NRAO/AUI/NSF

Виж още: Microsoft Edge изпраща 2024 г. с някои впечатляващи статистически данни