С помощта на китайския марсоход Zhurong учените събраха нови доказателства, че преди милиарди години на Марс е имало океан - далеч от днешния сух и пустинен свят.
Стана ясно, че данните, получени от Zhurong, който кацна в северната низина на Марс през 2021 г., и от орбитални космически апарати, показват наличието на геоложки характеристики, свидетелстващи за древна брегова линия. Марсоходът анализира скали на марсианската повърхност на място, наречено Utopia Planitia - голяма равнина в северното полукълбо на планетата.
Изследователите твърдят, че данните от китайския орбитален апарат Tianwen-1, орбиталния апарат Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА и роботизирания шестколесен марсоход сочат съществуването на воден океан в период, когато Марс вече може да е станал студен и сух и да е загубил голяма част от атмосферата си.
Те описаха повърхностни характеристики като корита, седиментни канали и кални вулканични образувания, свидетелстващи за брегова линия, с доказателства за плитка и по-дълбока морска среда.
„Смятаме, че наводнението на Utopia Planitia на Марс е станало преди около 3.68 милиарда години. Повърхността на океана вероятно е била замръзнала в геологически кратък период“, казва ученият от Политехническия университет в Хонконг Бо Ву, водещ автор на изследването, публикувано в списание Scientific Reports.
Изглежда, че океанът е изчезнал преди около 3.42 млрд. години, твърдят изследователите.
„Водата е била силно замъглена, което е формирало слоестата структура на отложенията“, добавя планетарният учен от Политехническия университет в Хонконг и съавтор на изследването Сергей Красилников.
Подобно на Земята и другите планети от нашата Слънчева система, Марс се е формирал преди около 4.5 милиарда години. По времето, когато очевидно е съществувал океанът, той може би вече е започнал прехода си от гостоприемна планета.
„Наличието на древен океан на Марс се предлага и изследва от няколко десетилетия, но все още остава значителна несигурност“, каза Ву. „Тези открития не само предоставят допълнителни доказателства в подкрепа на теорията за съществуването на марсиански океан, но и за първи път представят дискусия относно вероятния му еволюционен сценарий.“
Водата се счита за ключова съставка на живота, а наличието на океан в миналото дава основание да се смята, че Марс поне някога е бил способен да приюти микробен живот. Изследователите се опитват да разберат по-добре какво се е случило с цялата вода, която някога е била на марсианската повърхност. Друго проучване, публикувано през август и основано на сеизмични данни, получени от роботизирания спускаем апарат на НАСА InSight, показва, че огромен резервоар от течна вода може да се намира дълбоко под повърхността в напукани магмени скали.
Снимка: Unsplash