Ако успеем да постигнем целта за климата, заложена в Парижкото споразумение, до края на този век може да живеем в свят, който е средно с 2 градуса по Целзий по-топъл от прединдустриалния период, а дори и тогава на планетата, която наричаме свой дом, ще има много по-малко места за комфортен живот.

Средната глобална температура вече се е повишила с 1,5 °C над прединдустриалните нива. Този мрачен крайъгълен камък достигнахме едва миналата година.

Сега учените съобщават, че добавянето на 0,5 °C допълнителна топлина към средната глобална температура ще утрои площта на земята на нашата планета, която е твърде гореща, за да бъде обитавана дори от здрав възрастен човек. Това е равносилно на отписването на земна маса с размерите на Съединените щати.

За хората над 60-годишна възраст, чиито тела са още по-уязвими към екстремни горещини, тази опасна зона ще обхваща около 35 % от земната суша, което е рязко увеличение спрямо 21 %, които днес са забранени за тях.

Това е нещо, за което може да се наложи да се подготвим, особено поради факта, че тези прогнози са в по-меката част на сценариите за глобално затопляне.

„Нашите открития показват потенциалните смъртоносни последици, ако глобалното затопляне достигне 2 °C“, казва климатологът Том Матюс от Кралския колеж в Лондон.

„При затопляне с около 4 °C над прединдустриалните нива, некомпенсируемата топлина за възрастните ще засегне около 40 % от световната суша, като само високите географски ширини и по-хладните райони на средните ширини ще останат незасегнати.“

Дори и в най-здравословното си състояние, телата ни могат да се справят само с толкова много, но какво всъщност означава „справяне“ е доста обширно. Да ви е достатъчно горещо, за да се изпотите и да заспите, може и да не ви убие, но и да не се чувствате добре при тези обстоятелства.

Освен това има и „некомпенсируема“ топлина, при която в тялото ви навлиза повече топлина, отколкото механизмите му за стабилизиране на вътрешната температура могат да поемат. Това е проблем, с който се сблъскват хора, работещи в доста екстремни условия, често утежнявани от личните предпазни средства: например пожарникари и спортисти. Но все по-често се среща и при горещи вълни, особено около екватора.

В зависимост от това къде живеят, някои хора вече имат представа за това. През последните години региони като Персийския/Арабския залив, Индо-Гангската равнина и дори отделни горещи точки в южната част на САЩ, Мексико и Австралия преживяха екстремни горещини, които нарушават некомпенсируемите граници дори на младите хора.

Освен това има и непоносима жега, която е достатъчна, за да ви убие. В това проучване тя се определя като температура на тялото - обикновено 37 °C - достигаща 42 °C за шест часа или по-малко. При затопляне с 2 °C над нивата от прединдустриалната епоха прагът на нежизнеспособност ще бъде достигнат само в някои райони за възрастни над 60 години.

Но ако продължим да изхвърляме изкопаеми горива и да унищожаваме екосистемите, които абсорбират атмосферния въглерод, ускорявайки глобалното затопляне, няма да изравним кривата достатъчно, за да постигнем целта от 2 °C. В доклада се заключава, че при 4-5 градуса над прединдустриалните нива топлината в някои региони ще достигне животозастрашаващи стойности за хората на всякаква възраст. Възрастните над 60 години могат да изпитат некомпенсируема горещина на 60% от повърхността на Земята, а в тропиците (където в момента живее над 40% от цялото човешко население) неминуемата горещина се превръща в риск за хората на всякаква възраст.

Снимка: Unsplash/(Matthews et al., Nature Reviews Earth & Environment, 2025

Виж още: Над 2 млрд. Gmail потребители получиха предупреждение заради измама с банкови данни