Преди две години вулканът Хунга Тонга-Хунга Хаапай изригна, разрушавайки едноименния остров, налагайки масова евакуация, покривайки Тонга с пепел и причинявайки смъртта на няколко души. Предвиждането на подобни природни бедствия е изключително трудно, но ново изненадващо откритие показва, че някои вулкани дават сигнал в минутите преди катаклизмичното изригване.
Според екип от изследователи, които са прегледали някои пропуснати данни от тези дни, огромното вулканично изригване, разтърсило Тихия океан през 2022 г., е било предшествано от сеизмична вълна, която се е разнесла по повърхността на Земята. Данните са били събрани от далечни сеизмометри, но наскоро екипът изказва предположението, че дори тези далечни сигнали могат да помогнат на хората да се подготвят за бъдещи изненадващи изригвания.
Системите за ранно предупреждение за природни бедствия - земетресения, изригвания и цунами, както и за по-предвидими събития като урагани, торнадо и тайфуни - спасяват човешки животи. Всяко предизвестие е по-добро от никакво, тъй като дори критичните минути на предупреждение могат да направят разликата между живота и смъртта.
„Ранното предупреждение е много важно за смекчаване на последиците от бедствията“, казва съавторът на изследването Мие Ичихара, вулканолог от Токийския университет, в съобщение на Американския геофизичен съюз. „Островните вулкани могат да предизвикат цунами, което представлява значителна опасност.“
Екипът провери данните от сеизмометричните станции във Фиджи и Футуна - на повече от 750 км от изригването. В тези данни изследователите откриват определен вид сеизмична вълна, движеща се по повърхността - т.нар. вълна Рейли, която се излъчва от посоката на катаклизмичното изригване около 15 минути преди самото събитие. Вълната на Рейли е била незабележима за хората, но сеизмометрите не са имали проблем да я регистрират.
„Позовавайки се на други сеизмични сигнали и сателитни изображения, стигнахме до заключението, че вълната на Рейли е била най-значимият предшественик на изригването без видима повърхностна активност“, пишат изследователите в работата си, публикувана в понеделник в Geophysical Research Letters. „Включвайки нашите констатации и резултатите от предишни изследвания, предлагаме сценарий за началото на калдерообразуващото изригване.“
Рекордното изригване е настъпило на 15 януари 2022 г. Вулканичният шлейф на изригването с височина 58 км е най-големият, регистриран някога, и достига земната мезосфера само за половин час. Предишният рекордьор беше огромното изригване на Пинатубо във Филипините през 1991 г.
Както отбелязва екипът, изригването на Хунга Тонга-Хунга Хаапай не е било предшествано от никаква „видима повърхностна активност“. В резултат на това вълната на Рейли е била основният индикатор за предстоящото разрушение.
„При възникване на обичайно земетресение сеизмичните вълни, включително вълната на Рейли, се използват мигновено за оценка на параметрите на източника“, като епицентър, дълбочина, магнитуд и механизъм, казва Ичихара. „След това параметрите на източника се използват за разпространяване на ранно предупреждение за цунами. Няма обаче съществуваща инфраструктура за използване на вълната на Рейли от предшественик на изригване като идентифицираното в нашата статия, въпреки че смятаме, че тя е полезна.“
Снимка: Unsplash/NASA Earth Observatory / Joshua Stevens / Lauren Dauphin / CALIPSO data from NASA/CNES, MODIS and VIIRS data from NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview and the Suomi National Polar-orbiting Partnership, and GOES imagery courtesy of NOAA and the National Environmental Satellite, Data, and Information Service
Виж още: Тази съвременна операционна система всъщност може да се побере на дискета (ВИДЕО)