Китай показа концепция за предстоящата си ракета Long March 9 - свръхтежка ракета за многократна употреба, предназначена да изведе първите китайски астронавти на повърхността на Луната през 2030 г.
Дизайнът на ракетата е безсрамно копие на ракетата Starship на SpaceX, която също се разработва в момента. Слайд от презентация на неотдавнашно авиошоу в Китай показва поразително познат дизайн за „двустепенна конфигурация за пълно многократно използване“ - чак до аеродинамичните клапи, които подпомагат ракетата по време на спускането ѝ обратно към повърхността. Предполага се, че ракетата ще има 30 ракетни двигателя на метан и течен кислород, не по-различни от 33-те двигателя Raptor, които задвижват първата степен на Starship и които разчитат на същата смес от горива.
Макар че страната не планира да изстреля огромната, висока 113 метра ракета преди 2033 г., проектът подчертава колко голяма е преднината и влиянието на SpaceX в настоящата надпревара за разработване на ракети за многократна употреба.
Това далеч не е първият случай, в който виждаме китайската космическа програма, както и китайски стартъпи в областта на космонавтиката, да копират проектите на SpaceX. През 2021 г. промоционален видеоклип на Китайската академия за технология на ракетите носители ясно подражава на ранните планове на ръководената от Илон Мъск компания за цялостна транспортна система, която използва Starship, известен по това време като BFR.
През 2022 г. се появи и друг подозрителен проект за двойник на Starship за двустепенна система за изстрелване на метан и течност.
Едва миналата седмица китайската компания за космически изстрелвания Cosmoleap публикува промоционален видеоклип, който копира плановете на SpaceX за кула с „пръчици“ за ръце, предназначена да улови първата степен на ракета за многократно използване. Наскоро SpaceX извърши за първи път това постижение по време на петия си изпитателен полет на Starship миналия месец.
Друг китайски космически стартъп, наречен Space Pioneer, също обяви планове за ракета в края на миналата година, която много прилича на Falcon 9 за многократна употреба на SpaceX.
Накратко, дали всичко това не е просто знак, че Китай е изчерпал идеите си и сляпо следва международната си конкуренция? Или това е случай на „ако не е счупено, не го поправяй“? Независимо от причината, това е дългосрочната стратегия на Пекин. Китай все още се надява да приземи астронавти на Луната до 2030 г. с помощта на своята ракета Long March 10, предшественик подобната на Starship ракета Long March 9.
Снимка: Unsplash
Виж още: Над 50 игри ще имат подобрена графика навреме за премиерата на PS5 Pro