Тренировката за мозъчна издръжливост (Brain Endurance Training или BET) - метод, който обединява когнитивни и физически упражнения, първоначално разработен за спортисти, подобрява умствените и физическите способности на възрастните хора.

Според ново проучване на изследователи от университетите в Бирмингам, Обединеното кралство, и Екстремадура, Испания, тренировката за мозъчна издръжливост (BET) може да подобри вниманието и изпълнителните функции (познанието), както и физическата издръжливост и ефективността на съпротивителните упражнения. BET е комбиниран метод за тренировка на физически упражнения и когнитивни умения, който първоначално е разработен за повишаване на издръжливостта сред елитни спортисти.

Изследването има значение за здравословното остаряване. Предишни проучвания показват, че умствената умора може да влоши както когнитивните, така и физическите резултати, включително по-лошия контрол на равновесието, което води до повишен риск от падания и злополуки. Това проучване, публикувано в Psychology of Sport and Exercise, е първото, което разглежда ползите от BET както за когнитивното, така и за физическото представяне при възрастни хора.

Проф. Крис Ринг, който е един от авторите, заявява: „Показахме, че BET може да бъде ефективна интервенция за подобряване на когнитивните и физическите постижения при възрастни хора дори когато са уморени. Това би могло да има значителни последици за подобряване на здравословното състояние на това население, включително намаляване на риска от падания и злополуки“.

В експеримента 24 здрави жени на възраст между 65 и 78 години, които водят заседнал начин на живот, са разпределени в една от трите групи: тренировка за мозъчна издръжливост (BET), тренировка с физически упражнения и без тренировка (контролна група). Всяка от първите две групи преминала през три 45-минутни тренировки седмично в продължение на осем седмици. Всяка сесия включвала 20 минути тренировка за съпротива и 25 минути тренировка за издръжливост. Въпреки че тренировъчните сесии били едни и същи за всяка от тези групи, групата BET изпълнила и 20-минутна когнитивна задача преди тренировката.

И трите групи изпълнили серия от когнитивни (време за реакция и тестове за сравняване на цветове) и физически тестове (ходене, стоене на стол и тестове за извиване на ръце), за да оценят представянето си в началото и в края на изследването. Участниците в групата BET се представили по-добре от групата, която се занимавала само с упражнения, при когнитивните задачи, като когнитивното представяне след упражненията се увеличило със 7.8% в сравнение с 4.5% в групата, която се занимавала само с упражнения. По отношение на физическото представяне групата BET постигнала 29.9% подобрение в сравнение с 22.4% при групата само с упражнения.

„BET е ефективна мярка срещу умствената умора и нейните вредни последици за работоспособността на възрастните хора“, добавя проф. Ринг. „Макар че все още трябва да разширим изследването си, за да включим по-големи извадки, съставени както от мъже, така и от жени, тези обещаващи първоначални резултати показват, че трябва да направим повече, за да насърчим възрастните хора да се занимават с BET, за да подобрят дейността на мозъка и тялото.“

Снимка: Unsplash

Виж още: GOG стартира инициатива за запазване на стари РС игри, които да вървят на модерен хардуер