Може и да не се вълнуваме от всеки Windows update, но определено сърцето ни затуптя ускорено от възможността Windows 11 да пристигне при нас по точно този начин. Както вече споменахме, новостите са много, но е неизбежно да си зададем въпроса, дали всички компютри ще бъдат съвместими с визуално подновената операционна система. Най-обобщено: отговорът е ДА, повечето устройства ще могат да се порадват на Windows 11.  
Може би най-объркващо за повечето потребители беше изискването за TPM, с който повечето компютри не разполагат. Но нека да прегледаме останалите изисквания, преди да се потопим в „непознатото“.  


- CPU - 1 GHz или по-бърз, две или повече ядра, x86_64 или ARM64, като списъкът, изведен от Microsoft, е доста ограничен до трима големи производители (AMD, Intel и Qualcomm), като се „връща“ до Ryzen 2500 или Intel 8-о поколение Core. Но подозираме, че и по-старите процесори ще се справят с 11-ицата.  
- RAM - 4 GiB или повече 
- Минимум 64 GB за инсталиране, като специалистите препоръчват поне 128 GB свободно пространство;  
- Графика - съвместим с DX12 или по-нова версия, с драйвер за WDDM 2.0 
- Firmware - UEFI, Secure Boot 
- Дисплей - 720p минимална разделителна способност, минимум девет инча, 8 bits или повече 
- Интернет връзка и Microsoft акаунт - тук идва уточнението, че интернет връзката е задължителна единствено за Home версията; Все още не е уточнено дали трябва да се съобразяваме с познатото ни изискване „не включвайте мрежовия кабел, докато не го настроите“. 
- TPM - тук изискването е за версия 2.0, като TPM 1.2 можелo и да не е „достатъчно добър“. Всъщност какъв е този модул? Обикновено той се запоява директно на дънната платка в персоналните компютри, предназначени за корпоративна употреба. Истината е, че една негова „олекотена“ версия е вградена точно в съвременните процесори AMD и Intel и това ще задоволи напълно изискванията на TPM за Windows 11. TPM е толкова нишов, че почти никой не се сещаше за него... поне допреди няколко дни, когато Microsoft го обявиха като изискване за Windows 11. Съответно доста потребители буквално се „паникьосаха“ и изкупиха почти цялото достъпно количество. Теоретично платките наистина разполагат със специален 19-инчов хедър, в който TPM да бъде включен. Практически - няма да имат нужда от тях, но потенциално, ако ни се наложи, всички ние ще трябва да се побърникаме в BIOS-a, защото почти винаги TPM е деактивиран. Изненада! 
Въпреки тези „условности“ специалистите са почти сигурни, че Microsoft едва ли са вложили толкова много труд, за да накарат потребителите да разрешават технически ребуси с неизвестен отговор. Съответно нека погледнем от добрата страна и да се насладим на обещаните резултати.  

Снимки: Unsplash

Виж още: Новият Windows 11: по-гъвкав и по-изпипан отвсякога