Запитвали сте се, коя е най-сложната игра в света? Някои ще отговорят веднага - шахматът, но няма да са прави. За най-сложна такава се счита „го" Това име идва в европейските езици от Япония, като пълното название на играта в страната на изгряващото слънце звучи като „и-го". Според различни източници, нейната възраст е от 2500 до 4000 години, а според китайските легенди, тя е изобретена от полумитичният император Яо през XXIV век пр.н.е., който е искал да развие ума и съсредоточеността на наследника на престола.

 

Удивително е, но за многото векове на съществуване, правилата на играта не са се променили. Използва се дъска, на която са нанесени 19 линии по хоризонталата и вертикалата, образуващи 361 квадрата. Двамата играчи последователно запълват тези квадрати с камъчета. За удобство, последните са украсени в контрастни цветове, например черно и бяло. Целта на играта е да се заработят колкото се може повече точки, като за да стане това, трябва да завоювате територия (да обкръжите празните полета със своите камъчета) или да унищожите камъчетата на противника. За да плените вражески камък трябва да го оградите от всички страни с вашите. Точно тук се крие и сложността на играта. Въпреки доста простите правила, тя е много по-сложна за игра от шахмата и шашките.

361 клетъчното игрално поле създава огромен брой варианти. За сравнение, ако в шахмата след четвъртия ход възникват около 100 000 възможни хода, то в „го" те превишават 16 милиарда. Ако шахматните програми в компютъра отдавна се научиха да побеждават гросмайсторите, то в „го" лаврите на победител в тях все още са недостъпни за машините. За това има няколко причини. Първо, както вече споменахме, броят на вариантите за ходове в играта е толкова голям, че дори простото им „механично" преброяване е доста трудно. Второ, тук възникват сериозни проблеми с оценката на позицията. В шахмата отдавна са изработени критерии за оценка на позицията и определената цена на фигурите, но в „го" всичко е далеч по-сложно. Дори най-добрите професионални играчи спорят за възможностите на тази или онази комбинация. В момента, най-добрият софтуер за игра на „го" e Mo GoTitan. Той работи на суперкомпютър с мощност 15 терафлопа, което означава, че се обработват 15 трилиона операции в секунда и въпреки това, нивото му е колкото на сравнително добър любител.