Когато се говори за геймърски машини, има няколко много сериозни уловки, с които всеки производител трябва да се съобразява. На първо място е сякаш неспирната геймърска нужда от чиста хардуерна мощ, която да подкара и най-тежките игри с приличен фреймрейт. От друга страна е фактът, че геймърите са специална порода потребители - взискателни, информирани, но и крайно верни, когато нуждите им бъдат задоволени. Именно тези характеристики на геймърите са причината серията Republic of Gamers на ASUS да се радва на голяма популярност, особено в последните години. Като предимно конзолен геймър ROG се появи в личния ми радар преди едва няколко години, но и до днес не спира да ме изумява. Последният повод за позитивни впечатления беше зверският ROG G752VT, който предлага точно каквото се очаква от него.
“Ама той е голям”
Когато разглеждах информация за този лаптоп, ми беше ясно, че е голям във всяко отношение, но въпреки това успях да се изненадам колко голям наистина е. Причините за това не се изчерпват със 17-инчовия му екран, а включват и системата за охлаждане, която добавя няколко сантиметра в дължината му. G752VT тежи малко над 4 кг, което означава, че едва ли ще го носите за следобедни срещи в някое кафене, но пък е идеален за разнообразни лан партита и гейм джемове, където трябва нещо повече от дигитална пишеща машина.
Впечатляващата физика на този ROG всъщност е напълно оправдана, което е видно дори в затворен вид. Кратък оглед на страните му показва, че вляво има 2 USB 3.0 порта, Blu-ray drive и четец на SD карти. Вдясно е по-пренаселено, като там са още два USB 3.0 порта, придружени от USB 3.1 Type-C порт с Thunderbolt 3 поддръжка, HDMI, Mini DisplayPort, RJ-45 и входовете за слушалки, микрофон и line-in кабел. В превод - без затруднения бихте могли да включите каквото ви хрумне в този компютър.
Хладна мощ
Когато пишем за геймърски лаптопи, доста често изпадаме в до болка познати клишета, най-често описващи разни зверове, животинска сила и т.н. Подобно на скучноватите дизайни на този клас машини, и тези метафори са забити в съзнанието ни дотолкова, че дори да ни дразнят, работят. В случая с ASUS ROG G752VT имах желанието да избягам от клишето, но истината е, че в хардуерно отношение нещата наистина са зверски. Бройката, която тествах, беше с оптимална конфигурация, включваща Intel Core i7-6700 процесор, 64 GB DDR4 RAM памет, работеща на 2133 MHz и Nvidia GeForce GTX970M с 3 GB GDDR5 VRAM. Към това се включват и 512 GB SSD диск и 1 TB твърд диск, като това е най-мощният лаптоп, който съм тествал някога.
Допускам, че е излишно, но не мога да не спомена, че всички обичайни дейности на един компютър тук се случват светкавично бързо. Благодарение на SSD диска бутването на Windows 10 се случва за секунди, а комбинацията от Chrome с около 30 отворени таба, Spotify и GTA V не попречи да играя League of Legends без никакво забавяне или падане на броя кадри в секунда. По-впечатляващото обаче беше, че дори с това натоварване лаптопът не успя да загрее чувствително, нито успях да накарам вентилаторите му да заръмжат по-чувствително.
Причината е, че този звяр е създаден с интелигентна охладителна система - друго клиширано словосъчетание, което звучи превзето, но в случая отговаря на истината. G752VT има двойка медни вентилатори, които охлаждат процесора и видеокартата поотделно. Тук са и три тръби, чиято задача е да отвеждат топлината от видеокартата, с което е постигната истински добра ефективност в охлаждането й. Крайният резултат е, че осезаемо затопляне на шасито има само в задната му част дори при максимално натоварване.
Значението на размера
Както уточнихме по-рано, генералната причина G752VT да е толкова голям е неговият 17.3-инчов IPS дисплей с Full HD резолюция. Той е с много добри детайли в картината, а това, че не е 4K, позволява игра с по-високи настройки в нативна резолюция. Плавната игра е подпомогната и от G-Sync технологията на Nvidia, която премахва нежелани ефекти като tearing, stutter и забавяния на образа. Той има и изненадващо добри цветове и висока яркост, която осигурява спокойна игра или работа дори при ярка слънчева светлина. Всъщност при теста си не намерих причина да използвам лаптопа с пълна яркост, въпреки че бюрото ми е разположено така, че имам прозорец зад гърба си. Последните предимства на екрана са много добрите му ъгли на видимост, както и фактът, че 17-те му инча дават доста пространство за работа, което по-малките лаптопи не предлагат.
Комфортната клавиатура е поредното нещо, което се възползва от размера. Тя е с големи и сравнително дълбоки, макар и прекалено меки бутони. Писането и играта с нея са удобни, а ако сте свикнали с по-плитки клавиатури, ще се почувствате в позната територия. Най-приятните елементи всъщност са петте макро бутона, които лесно се настройват със софтуера ROG Macro Key, както и изненадващо ниските нива на шум при писане. Подобни са впечатленията от тъчпада, който също е голям и удобен, с добра чувствителност и изненадващо добри опции за контрол с жестове в Windows 10. Единственият му недостатък е, че не може да се натисне, а трябва да се използва бутон под него или тапване, което вероятно е въпрос на навик.
Последният елемент, който е повлиян от размера, е звукът. ROG G752VT пристига с едни от най-впечатляващите говорители на лаптоп, които предлагат силен звук, в който дори има басове. Системата от вградени микрофони също дава впечатляващи резултати, като изолира повечето странични шумове, като звука от писане, вентилаторите на лаптопа и звука от играта ви.
Единственият компромис
Когато става дума за техника, винаги се прави някакъв компромис. При ASUS ROG G752VT този компромис са размерът и масата. В замяна на голямото шаси и 4-те килограма обаче получавате един от най-добрите геймърски лаптопи, които можете да си купите в момента. Без да включва излишни елементи, той предлага изключителна производителност, качествен звук и картина и удобството на това да работиш на широко. Точно тези елементи са достатъчно впечатляващи, че дори аз - отявлен почитател на малки, леки и не особено мощни машини - да приема, че по-тежката раница всъщност си заслужава.
Ако все пак си търсите лек и не толкова мощен ултрабук, вижте ревюто на Asus Zenbook UX305.