Чарът на OMNIA HD се крие в авангардния дисплей и убийствените мултимедийни възможности.
НЕГОВИЯт ПРЕДШЕСТВЕНиК, първата OMNIA, предизвика голям фурор преди около година и поне доколкото показват продажбите, Samsung могат да са доволни. Сега идва ред на OMNIA HD или, както е по спецификация, Samsung i8910.

ИЗНЕНАДА
Малко сюпризиращо, но Samsung взеха решение, че OMNIA ще се наричат смартфоните им, базирани на Windows Mobile. А тъй като настоящият Samsung I8910 пък разчита на Symbian S60, му бе връчено ново търговско име ACME HD. Впоследствие обаче производителят отново върна името OMNIA HD. Изненадващо, признавам. Така че, за да избегнете обърквания, просто запомнете още отсега, че OMNIA HD и ACME HD са едно и също нещо.

Първи впечатления
Не знам откъде да започна наистина. Този телефон може всичко. Притежава всичко. Ако трябва да съм честен обаче, в началото той привлича вниманието най-вече с размерите си. Събрали сме спецификациите в табличка както винаги, но ако можете, разтворете длан пред вас и си представете грубо 12х6 см. Не е малко, нали? Същото важи и за теглото на апарата, което почти достига 150 г, и каквито и варианти да мислим, не може да отречем, че ще ви тежи в джоб, чанта и в ръката, докато говорите.
Но няма как, компромисите са неизбежни и за щастие приемливи. Защото в крайна сметка пред нас стои един от добрите мултимедийни смартфони.

Дисплеят
Убийствен. Не, не преувеличавам. Става въпрос за авангардната технология AMOLED, Active Matrix Organic Light Emitting Diode, или преведено на роден език, „органичен светодиод с активна матрица“. Тя  превъзхожда класическата TFT по всички показатели – яркост, контраст, наситеност и прецизност при цветово възпроизвеждане. Отделно AMOLED дисплеите са ултратънки и леки, не се нуждаят от подсветка, което е особено ключов фактор за издръжливостта на батерията.
Дисплеят на ACME HD e с диагонал 3.8”, сензорен, с впечатляваща резолюция от 360x640, и то при 16 милиона цвята! Което, комбинирано със споменатата AMOLED матрица, е отлична предпоставка да му се любувате постоянно. Всъщност това е идеята – OMNIA HD е направен за гледане на филми и сърфиране из интернет. Виртуал­ната клавиатура е удобна, с достатъчно големи клавиши, които позволяват да въвеждате бързо и прецизно текст чрез докосване с пръсти върху екрана.
Освен това си имате и два полезни сензора. Единият завърта автоматично изображението според положението на телефона (вертикално или хоризонтално), което е допълнително удобство при сърфиране или работа с приложения, а другият изключва дисплея, когато го вдигнете, за да проведете разговор.

„Изневярата“
Както вече разбрахте, Samsung са решили да „изоставят“ Microsoft и нейната мобилна OС (която присъстваше в първата Omnia i900). И съответно са се спрели на другата основна операционна система сред мобилните устройства, а именно 5-о издание Symbian S60 на Nokia.
Така че това е най-сериозната „скрита“ разлика между предишната и настоящата OMNIA HD.
Symbian S60 5th Еdition в момента е оптимизирана за телефони със сензорни екрани, предлага по-добър Wi-Fi съпорт, по-удобна е за навигация чрез 3D интерфейс, има си „джаджи“, плюс това притежава разширена поддръжка за Outlook, IMAP, подобрен мултитаскинг и много други екстри.

Камерата
Трябва да свикнете с чудесната мисъл, че OMNIA HD всъщност си е... почти истински фотоапарат.
Казвам почти, защото светкавицата му, макар и доста мощна, все пак не е ксенонова и си остава светодиодна. Бял кахър. Иначе си имате всичко необходимо, за да направите перфектния кадър: автоматичен фокус, разпознаване на лице, WDR поддръжка и (най-важното!) 8-мегапикселов CMOS сензор. Освен опцията за панорамни снимки камерата ви позволява и да снимате и видео с високо качество при HD резолюция 720p@24fps! Кои­то след това може да гледате на монитор или директно на домашната плазма, стига да поддържа DLNA технологията.

Мултимедия
Тук е истинската сила на този телефон
. Ще се повторя, но това може би е най-добрият мултимедиен смартфон на пазара. Има голям, ярък дисплей с удивителни цветове. Отделно разполага с двойка мощни стерео­говорители с оптимизиран честотен обхват и не на последно място – необходимия софтуер за просвирване на мултимедийно съдържание – снимки, музика, видео, като е осигурен съпорт за масово популярните DivX/Xvid файлове.

Навигация
Тя остава малко незаслужено на заден план, предвид мултимедийни екстри, но OMNIA HD няма да ви позволи да се изгубите – моделът е оборудван с GPS чип с A-GPS възможности, а отделно има цифров компас
, но (за жалост) обслужващият софтуер Samsung Mobile Navigator е опционален. Няма как, мултимедиен телефон си е OMNIA HD. Така че, ако държите на GPS функциите, може би ще се наложи да закупите допълнително Symbian съвместима програма за навигация плюс карти за България.
Още
Макар и в телеграфен стил, трябва да споменем и за още не малко важни функции. Това е наличието на Bluetooth 2.0 с A2DP, Wi-Fi и FM радио с автоматично разпознаване на активната станция.
Допълнителният софтуер също е интересен – имате си тонове уиджети, програми за преглед на офис документи, директно качване на видео и снимки. И, разбира се, доста игрички, с които да уплътните свободното си време.
Трябва да ви обърна внимание върху microSD слота, който поддържа до 16 GB карти. Ще ви е нужна поне една такава – за да съберете повече филмчета, музика, GPS карти, пък и да остане място за снимки и видео. И накрая, но не последно място – батерията. Тя е доста мощна, с капацитет 1500 mAh, но въпреки това бъдете пестеливи – особено ако снимате филмчета в HD резолюция или ползвате GPS-a.

Пълни спецификации на Samsung i8910 Omnia HD

Тагове: