Напоследък за всеки производител е модерно в каталога си да разполага с модел, който съдържа в името си определението мини - по-достъпна версия на най-скъпия му и най-мощен смартфон. в повечето случаи разликата спрямо "голямата" версия е няколко милиметра, а дисплеят е една идея по-малък, но в случая със Sony Ericsson и техните X10 mini и mini pro говорим за съотношение поне 1:2. макар и Супер миниатюрни, по функционалност те могат да сложат в малкия си джоб далеч по-големи събратя.

Преди да започнем с впечатленията ни от работата на X10 mini pro, ще подчертаем, че с изключение на слайд QWERTY-то той е абсолютно идентичен на X10 mini, така че всичко, което ще кажем по-долу, важи за двата модела. Ние решихме да обърнем внимание на pro, понеже заради физическата клавиатура е по-удобен за комуникация чрез e-mail или в социални мрежи, а последното е сред най-желаните в момента функции, освен това добавя само няколко милиметра към талията на модела. Ако се двоумите между двете mini версии, по-скоро бихме ви препоръчали pro, разликата в цената ще е около 50 лв., което е незначителна сума за удобството и бързината, с които ще можете да комуникирате с вашите приятели.

 

МИНИмалистичен дизайн

X10 mini и X10 mini pro се считат за лайт версии на X10, но разликата между тези устройства е огромна. В сравнение с топ смартфона на компанията mini-тата са два пъти по-малки, но пък доста по-дебели. Не се залъгвайте по името, освен че използват Android, mini-тата не са дори близо до функционалността на X10, детайлен тест на който може да откриете тук. Оттук нататък забравяме за флагмана и се насочваме към нашия главен герой - mini pro. Най-интересният въпрос тук е как се пише с толкова малка клавиатура и бързаме да отговорим - изненадващо приятно. QWERTY-то е четириредово, с достатъчно широки бутони, така че грешки при писане почти не се получават. Струва си да се отбележи, че mini-тата заедно с оригиналния X10 са единствените Android смартфони с българско меню и естествено идващите с него опции за писане на роден език.

 

Екран

Адмирации на Sony Ericsson за малките размери, но според нас при дисплея малко са се престарали. Тъчскрийнът е с диагонал 2.55· и площта е прекалено малка за комфортна работа. Хубавото обаче е, че поне са преценили и са използвали по-ниска резолюция - 240x320 пиксела. Така нещата горе-долу са уравновесени и буквите и изображенията не са прекалено малки. И все пак може да ви подразни малко фактът, че иконите не са много заоблени и красиви, но това са неща, които се преглъщат. Похвала заслужава цветопредаването - 16 милиона нюанса, като контрастът и яркостта са отлични. Използваната технология за направа на сензорната част е капацитивна, а от тестовете ни стана ясно, че нямате никакви проблеми със засичането на командите.

 

Комуникации

Комуникационната част на Sony Ericsson X10 mini pro е чудесна - няма да усетите никакви липси. За начало - работи се отлично в 3G мрежи (без обаче видеотелефония от ваша страна), като дори са налични технологиите HSDPA и HSUPA за високоскоростен обмен на данни. Wi-Fi модулът е подръка, а браузърът, с който идва Android платформата, е просто чудесен. Много добре работи въпреки сериозния му минус - липсва поддръжка на Flash съдържание. Не се притеснявайте обаче как ще гледате клипчета в YouTube, тъй като имате отделна специална програмка за целта. Тези от вас, които обичат често да пътуват, ще останат доволни от GPS навигацията, която благодарение на A-GPS функцията дори работи при слаба връзка с напътстващите сателити.

 

Производителност

Операционната система е Android версия 1.6, а основният "виновник" за плавната работа е 600 MHz-овият Qualcomm MSM7227 процесор. Той се справя безпроблемно с всички задачи, няма засичания на интерфейса, но това е така основно поради факта, че резолюцията е ниска. А и Sony Ericsson все пак са оптимизирали визията на интерфейса за сравнително малкия екран. Въпреки това едва ли ще ви липсва нещо.

 

Мултимедия

В унисон с целия опростен интефрейс, при мултимедията също виждаме плоска и лесна за работа структура. Музикалният плейър е добър, но не се пръска от екстри. Липсва еквалайзер, но пък има пряк път до функцията за директно търсене на песен в YouTube или Google. Удобно е. Относно 5 MP камерата - сензорът си личи, че е с малка площ. Снимките обаче не страдат от някакви сериозни дефекти, ясни и детайлни са, с ниско ниво на шум, но е факт и наличието на далеч по-добри 5 MP решения на пазара. Ограниченост се забелязва при видео възможностите, а там положението е следното - VGA клипове при 30 кадъра в секунда. Тук, честно казано, не очаквахме повече.

 

Цени

Sony Ericsson X10 mini се предлага на цена около 520 лв.*, pro версията пък е с около 50 лв. по-скъпа..

 

* цени към месец септември 2010

 

 

 

Тагове: