Страх ли ви е от роботите? Имате ли робофобия? Не се ли плашите от възможността да бъдете докоснати от твърда и студена метална ръка, въпреки че тя да иска да ви помогне?
Или пък обратното - харесвате роботите, дори обичате да конструирате предлаганите на пазара комплекти и да им се наслаждавате? Истината е, че страховитите роботи от култовите филми, като "Терминатор", "Матрицата", "Робокоп" и др., толкова дълбоко са се вкоренили в съзнанието на хората, че понякога те наистина могат да вдъхват страх. И много хора изобщо не се замислят, че всъщност роботите са създадени предимно да служат на хората. С малки изключения. Дори коренът на думата робот (от чешки) означава именно това – работа, робски труд, служба на хората.
Някои видове роботи са създадени именно с тази цел - да помагат на хората и дори да спасяват човешки животи. Като дори в случая не става дума за хиперфантастичните модели, които тепърва навлизат в хирургията например, или за обезвреждащите бомби „робо кучета“. А по-скоро за реалните днес машини, смело навлизащи в места, пострадали от природни бедствия, или помагащи на лекарите в различни ситуации.
Облъчващият Tru-D
Това е един много интересен медицински робот. Той се използва в момента в около 300 болници по света и основното му предназначение е да убива вируси и бактерии.
Tru-D е конструиран от Джеф Дийл и неговия брат, които, подобно на „приказката за Apple”, конструирали първия прототип в гаража си и го тествали върху панички с бактериални култури. Роботът излъчва мощни потоци ултравиолетова светлина в продължение на няколко минути и по този начин унищожава живите микроорганизми в стаята. Още при първите тестове на братята се оказало, че той действа успешно.
Стерилизирането на стаи с ултравиолетова светлина не е нещо ново. Само че използването на специален робот за целта е удобно и полезно, а в случая той може и лесно да се придвижва. През 2014 година по време на кризата с ебола в Африка този робот е използван на различни места в огнищата и резултатите са били невероятно добри. Вирусът е бил „изчистван“ напълно но, разбира се – само от помещения и оборудване. За жалост роботът и неговата убийствена светлина няма как да бъдат използвани върху хора, за да им помогнат. Защото УВ радиацията е толкова силна, че може да повреди човешката ДНК и да доведе до фатални последици.
Въпреки това Tru-D със сигурност спасява десетки, дори стотици животи всяка година заради мощния ефект на обеззаразяване.
Според проучване на университета Дюк случаите на вътреболнично заразяване намаляват поне с 30%, след като се използва този робот. А ако пресметнете това в брой пациенти и последващи смъртни случаи, излиза, че Tru-D е истински спасител за много хора. На всичко отгоре той може да говори, а ако случайно вратата на помещението, което се обеззаразява, се отвори, се изключва автоматично – за да не навреди на някой заблуден посетител.
Аниме героите – HRP-2 Kai и Jaxon
Знаете много добре каква е манията по японските аниме филмчета, нали? Затова не е никаква изненада, че японските конструктори на роботи често са вдъхновени да правят роботи, копиращи аниме героите.
През 2015 година два такива робота, приличащи на герои от анимации (наречени HRP-2 Kai и Jaxon), бяха представени на специализираното експо по роботика в Токио. Само че те не са предназначени само за забавление, а могат да помагат в спасяването на човешки животи.
Тъй като цяла Япония е разположена в много активен земетръсен район, там непрекъснато се случват мощни земетресения и цунами. Разработването на такива роботи има за цел да помага на спасителите в първите часове след земетресение, като машините могат да се промъкват през по-недостъпни за хората места, като освен това не рискуват човешки живот (спасителите също загиват, нали?).
По време на изложението двата робота демонстрират невероятни умения за преминаване през отломки, препятствия и дори бушуващи пожари.
Робот земноводно
Швейцарски инженери са разработили интересно малко роботче, което наподобява вида и движенията на земноводното саламандра. Наречено Pleurobot, това симпатично изкуствено същество може да ходи, да се провира на различни места и дори да плува. Е, разбира се, в последния случай трябва да облича специален бански костюм, за да не се повреди от водата.
Създателите на Pleurobot се надяват той да бъде използван от невролозите. Защото може да симулира доста добре действието на двигателната нервна система (особено на гръбнака) и така да помогне за разработването на нови лечения и лекарства за пациенти, които отново да проходят след тежка травма.
Но защо учените са избрали точно саламандрата като прототип? Тези животни са едни забележителни същества, заемащи ключова позиция в еволюцията. Те са дори по-древни от динозаврите! И са оцелели до днес именно заради съвършената си конструкция. Дори да не взимаме под внимание техните качества на амфибии (живеят и на суша, и във вода), тяхната форма на тялото е почти същата, като оригиналните първи сухоземни гръбначни отпреди стотици милиони години. Така че те определено са истински живи изкопаеми.
Pleurobot може също да се използва, за да спасява животи. Заради специалния си дизайн този робот саламандра може да се провира в тесни и опасни пространства и да помага за откриване и спасяване на хора, заклещени в рухнали сгради след бедствия.
Роботи змии
Още един гъвкав член на „роботското семейство“. От години насам инженерите създават гъвкави змиевидни роботи, но в последните години интерес предизвикват прототипи от типа на този, създаден от Хауи Чозет от университета Карнеги Мелън.
За радост на всички хора, мразещи змиите, роботите на Хауи не са нито смъртоносни, нито студени и лигави. Но те доста добре имитират движенията на истинските змии. Задвижваните от сложна електроника влечуги могат спокойно да плуват, да се промъкват под огради и препятствия, да се катерят по стълбове или да превземат дървета и храсти.
Змиевидните роботи лесно биват оборудвани с осветление, камери и сензори, които им помагат да преодоляват трудни терени и множество препятствия. Но освен за използването на тези роботи отново в качеството им на разузнавачи по време на природни бедствия, те могат да се включат в ролята на помощници при… хирургията!
Миниатюрните роботи змии ще могат да навлизат в организма и да бъдат контролирани от хирурзите по време на по-сложни и рискови операции. От години насам лекарите използват различни методи за навлизане например в пикочните пътища, но те представляват нищо повече от пъхането в тях на една дълга тръба, снабдена с камера и лазер например. Използването на истински подвижен робот може значително да повиши възможностите за манипулации.
RoboSimian
Когато чуем името НАСА, обикновено си мислим за совалки, космически полети, марсианските ровъри и куп други неща, но не и за хуманоидни роботи. Въпреки това от години насам Американската космическа агенция е лидер в конструирането на роботи и доказателство за това са именно успешните мисии до Марс.
През 2013 година НАСА участва в състезанието по роботика на DARPA и печели пето място. Тяхното предложение е четирикрак робот, приличащ на гигантски паяк (но само с 4 крачета). Кръстен RoboSimian, този робот е създаден от лабораторията по реактивни двигатели на агенцията, за да може да помага в спасяването на работници по време на причинени от хората или природата аварии.
За разлика от други роботи този обаче е фокусиран към по-предпазливи и обмислени действия, макар и доста по-бавни като реакции. Освен това той е направен да бъде изключително стабилен и прецизен, вместо да се движи бързо. В крайна сметка обаче много по-точните му действия помагат финалният резултат да е достатъчно бърз и вместо няколко погрешни действия той прави само едно – но успешно.
RoboSimian (наречен гальовно Клайд от създателите си) може да се катери по стълби, да се провира през отломки или паднали конструкции, да преминава неравен терен, да отваря врати, да издълбава дупки в стени посредством вградената си пробивна машина и дори… да кара автомобил! През 2015 година НАСА отново участва в същото състезание с подобрена версия на този робот и… отново печели пето място.
Нежните роботи
Наречени още Soft Robots, тези устройства не са кръстени така, защото са слаби, а по-скоро защото са много внимателни. Те са способни да извършват сложни задачи, като например да вдигат крехки обекти (като например сурови яйца). Нещо, което обикновен робот би счупил мигновено.
Нежните роботи нямат стандартните двигатели, хидравлика или стоманени стави. Вместо тях за движението си разчитат на конструкции, задвижвани от въздушно налягане.
През 2011 година екип учени от Харвард показаха такъв робот без твърд скелет, който е вдъхновен от тялото на червеите, морските звезди и октоподите. Този робот може да се нагъва, да преминава през много тесни пространства и да лази. Освен това се движи по много вълнуващ начин, който може да ви накара да настръхнете.
За разлика от „твърдите“ роботи, тези не могат да се повредят, когато паднат. Освен това няма да получат дори одраскване или очукване след удар в твърд обект. Това е така, защото са изработени от гъвкави материали, наречени еластомери.
Въпреки това меките роботи лесно могат да бъдат повредени, ако например попаднат на остри предмети или натрошено стъкло – тялото им лесно се пробожда. Само че невероятните им характеристики ги правят много ценни в области, в които най-важното нещо е прецизността и деликатността.
Роботи риби
И такива роботи съществуват, макар да не са много популярни и съвършени. Целта на създаването им е не точно да спасяват човешки животи (засега), а по-скоро да помагат на морските обитатели.
Учени от Грузия и САЩ разработват роботче рибка, което може да служи като лидер, който да води останалите риби след себе си по безопасни пътища, така че да не пострадат. Посочваме пример – много често рибни пасажи загиват, когато преминат през перките на турбини на кораби или електростанции, или пък през замърсени с отровни вещества води. Един такъв робот риба, управляван от хората да води пасажите през безопасно място, може да спаси сериозно количество животни.
Роботите риби не са нещо ново. Всъщност първите прототипи са показани преди повече от 20 години от изследователи от MIT. Оттогава насам са постигнати множество успехи при тези машини, но пред учените все още стои една голяма дилема. Те не могат да създадат математическа формула, алгоритъм, който да накара робота да се движи, подобно на живите риби. Движението на изкуствения обект определено не е същото като на рибите, а това е смущаващо за тях и те не биха следвали нещо, което се движи различно.
Рибите са умни животни – те биха следвали само робот, който се държи и изглежда точно като истинска риба. Засега учените успешно са създали прототипи, които да изглеждат като истинска риба, както и да реагират така. Но самото плуване и координацията като част от пасажа се оказва доста непосилна задача към момента.