Домашните роботи помощници би трябвало да ни спасят от рутинните и досадни домашни задачи. Кой иска да чисти, готви и подрежда по цял ден? Но през последните години възникват все повече въпроси по отношение на това, дали масовата поява на роботите в нашите домове няма да доведе до скрити опасности от най-различно естество. Всъщност изобщо не става дума за страховити и апокалиптични сценарии, като обезумели роботи убийци, развитие на опасен изкуствен интелект или фатални за хората прояви на този нов вид социални отношения, а за нещо далеч по-реално.
Следващите няколко сценария за евентуалните проблеми на съвместното съжителство между хора и роботи са само върхът на айсберга. Не забравяйте, че често подводната му част е същиниски невидимата и непредвидимата.
Роботите ще събират и крадат информация
Вероятно знаете, че всяко едно търсене в Google или друга търсачка се записва. Въз основа дори само на тази информация аналитиците от хай-тек компаниите могат да си правят сериозни заключения за вас – какво ви интересува, какво обичате да купувате и т.н. Информацията от всякакъв тип се събира и анализира, а след това вашите интереси се конвертират в реклами, които виждате по сайтовете, които посещавате. И това е бизнес за милиарди.
А сега си представете, че рекламодателите получат възможност да наблюдават още по-отблизо живота ви – направо вътре у дома ви. Точно тук се крие опасността – в близко бъдеще е възможно снабдените с „очи“ и сензори роботи да събират и предават ценна информация за вас.
Джос Райт е един от учените, които се вълнуват от този въпрос: можем ли да се доверим на роботите, навлизащи в нашия дом? Една от основните опасности, която според него грози хората, е именно намесата в личния живот. Ако домашните роботи са разпространени масово, то е логично, че те ще могат да ни следят денонощно и да съхраняват получената информация за обитателите. А точно тези данни имат огромно значение за рекламодателите.
Роботите, на които ще се доверяваме да почистват и охраняват домовете ни, да наблюдават и контролират децата и домашните любимци, ще събират информация за жилищата ни, предпочитанията, навиците ни. Събраната информация ще бъде използвана за персонализирана реклама, а всичко това ще се прави и съвсем легално. И тъй като сте вече свикнали с факта, че търсачките събират информация от вас, в бъдеще не се учудвайте, ако в момента, в който бурканът с кафе е на привършване, започнете да виждате често реклами на ободряващи напитки.
Е, следенето на живота ви може да бъде и полезно. Например един робот санитар, който се грижи за възрастни хора, винаги ще може да окаже първа помощ при нужда, докато лекарският екип пътува към мястото. А насъбраната здравна информация пък може да е от полза за правилното лечение.
Инструменти в ръцете на зложелатели
Екип учени от университета Вашингтон са решили да проверят какви са опасностите за личния живот, които днешните роботи създават, и съответно какви опасности могат да се появят, когато в домовете ни се разхождат все по-съвършени роботи. За проучването те взимат няколко модела роботи от пазара: RoboSapien V2, Rovio, Erektor Spykee. Последният е робот шпионин, който може да снове из къщата, да наблюдава какво се случва, да слуша и разговаря. Той е оборудван с микрофон и видеокамера. Останалите притежават подобни способности, като всички роботи от извадката са идентични с възможността си да снимат и записват всичко, което се случва в дома на стопаните им.
Интересните резултати не закъсняват. Оказало се, че високотехнологичните играчки изобщо не са защитени по-добре спрямо обикновените сайтове. Тоест за един професионален хакер не е особено трудно да прехване и подслушва потоците данни, идващи от роботите. Хакнатият робот може да се превърне в мощна играчка в ръцете му. И да бъде неговите очи и уши в дома ви. Той може да осведомява своя „нов стопанин“ кога не сте си вкъщи или, заставайки зад гърба ви, да види паролата, която набирате на клавиатурата. И това е положението днес. Какво ще се случи утре, когато функционалността на роботите се повиши още повече?
Днес роботите в дома ни са само за развлечение. Те са снабдени с камери и микрофони, така че да могат да ви зяпат. Но утре ще помагат в домакинството, като например с пренасяне на тежести. Дори днес има такива роботи (например човекоподобният Atlas на компанията Boston Dynamics). Роботите в бъдеще ще стават все по-силни, но дали хората ще могат да се справят с тях, още повече, ако те са похитени от хакер?
Възпитанието на деца, поверено на роботи
Много хора си представят бъдещето толкова поверено на роботите, че ще остават все по-малко дейности, които задължително трябва да пипне човек. Днес роботите са способни да развличат децата у дома, когато родителите ги няма. Но прогресът не стои на едно място и крачката до това да им доверим възпитанието на децата си е доста малка. Може би ви се струва, че в това вашият робот да накърми детето, да го сложи да спи и да му чете приказка няма нищо страшно. Може би. Но роботът може да го насочва и какво трябва да прави (или не). Както и да го облича, да се разходи с него и да следи внимателно да не се събира с лоши компании.
Британският експерт по роботика професор Ноел Шарки предупреждава за нов тип проблеми, свързани с роботите. Професорът счита, че е време да се замислим за влиянието на роботите върху човешките отношения. Неконтролируемият ръст на броя на роботите според него може да доведе до недостатъчно общуване между самите хора и оттам - до страхотни социални проблеми. Той цитира социалните роботи, способни да общуват с хората, като домашни помощници, възпитатели, медицински роботи, автомати или заместващи шофьора машини. Но най-негативно подобна тенденция би се отразила на децата.
Ако децата общуват с роботи, а не с родителите си или с връстници, то не е ясно точно как това ще се отрази на психиката им, както и на най-важния процес от детството – социализацията. Рискуваме бъдещите деца да са нещо като Маугли или Тарзан в собствените си градове. Вероятно наистина би съществувал риска вече порасналите деца, възпитани от роботи, просто да забравят за своите родители, традиции и т.н.
Роботите могат да предизвикат емоционална привързаност
Отново според професор Шарки при изследванията на роботи, предназначени за служба при хората, се наблюдава образуването на силни връзки между децата и робота. С него те свързват множество преживявания, които са особено важни – първите такива от детството. А и самите роботи стават все по-емоционални… само че условно казано. Те умело имитират радост, тъга, удивление и други емоции, които ние, хората, изразяваме по природа.
Разработчиците на роботи се стараят да ги направят все по-приличащи на хора, като опитите са все по-успешни. Така или иначе човек има склонност да се привързва към предмети и неодушевени вещи, а какво да кажем за деня, когато роботите престанат да се различават външно от хората? Няма ли те да заменят самите нас?
Да се върнем например към децата, възпитавани от роботи. Не открили себе си в човешкия свят, те напълно могат да ограничат мирогледа си до общуване с роботите. Например по теми, покрай които е преминало детството им. Порасналото дете може напълно да остане свързано емоционално с робота учител до зряла възраст. А как би се отразило на обществото това?
Ако сте гледали филма Ex Machina, сте наясно, че може би един ден, когато роботите станат достатъчно умни, техните способности да симулират и предизвикват чувства и емоции у хората ще станат начин за превъзходство. В техните „ръце“ ще се окажат множество инструменти за манипулиране на хората. Защото, ако човешките емоции невинаги са подвластни на хората, то за роботите емоциите са просто част от заложения програмен код в техния интерфейс.
Роботите могат да ни лъжат лесно
И това е факт. Самите учени са обучили роботите да го правят. Такъв експеримент са провели изследователи от техническия университет в Джорджия, САЩ, по поръчка на военноморските сили. Разбира се, става дума за специализирани военни роботи и функциите, които трябва да притежават в бъдеще. Експериментът е успешен на 100%, което поражда множество въпроси, като например „Ако роботите могат лесно да заблуждават вражеските единици, не може ли просто в един момент да се обърнат срещу създателите си?“. В уравнението е включен и факторът, че разработчиците на проекта са заложили в голяма степен възможност за самообучение.
В подобно проучване на екипи на Google, Open AI и университетите в Калифорния и Станфорд са описани страничните ефекти, които могат да възникнат при масовата поява на роботи в ежедневието. Един от интересните примери в него е ситуация, при която се описва как един усъвършенстван робот чистач например, вместо да събира боклука, може просто да го скрие, да излъже и да избута прахоляка под килима.
Отново един пример от филмовата индустрия – с филма Ex Machina. За да извърши планираното си бягство, момичето робот се налага да излъже човек – един от героите във филма, който ѝ помага да избяга.
Роботите са несъвършени
Разбира се, домашните роботи няма как отведнъж да станат идеални. Представете си колко много чинии и предмети ще бъдат изпочупени, докато това се случи. Заинтересуваните по темата хора често посочват известния случай с жена от Южна Корея, която заспала на пода у дома си и се оказала на пътя на домашен робот прахосмукачка. Машината не била програмирана за подобна ситуация и почиствайки, просто засмукала косите й. Инцидентът бил крайно неприятен, защото освобождаването на косата се оказало невъзможно.
Друг известен пример е с т.нар. умен дом в САЩ. Компютърът, който управлявал електрониката, бил програмиран да се грижи и за домашната безопасност на стопаните си. Но, разбира се, нямало как да различи, че те играят с маски на крадци на лицата си и алармирал полицията, че в дома се извършва грабеж. Така предприел мерки за обезвреждане, които довели до сериозен инцидент – полицията открила семейството на пода в безсъзнание, защото компютърът заключил вратите и пуснал упояващ газ в стаите, за да блокира „крадците“.
Други възможни ситуации са описвани през годините многократно, както и в гореспоменатото проучване на Google и компания. Например роботът чистач лесно може да счупи някоя скъпа ваза, и то дори не нарочно, а просто защото се старае да почисти дома по-бързо. От друга страна един самообучаващ се робот чистач в процеса си на обучение може да започне да опитва различни начини на почистване с мокра гъба. Но представете си, че се опита да почисти с напоената с вода гъба розетката за електричество на стената? Какво ще се случи тогава?
Когато роботите ни надминат?
Днес домашните роботи – прахосмукачки, миячи, гледачи на деца – са още простички. Но в близко бъдеще те ще стават все по-умни и универсални. Ще започнат да се появяват роботи медицински сестри, готвачи, портиери и др. Те ще започнат да приличат все повече на хора. А нещата ще се променят взривоопасно, когато технологията позволи да се създават роботи с интелект, подобен на човешкия.
Роботите на бъдещето ще съществуват на границата между два свята – реалния и виртуалния, като ще могат да използват преимуществата и на двата. Те ще имат на разположение цялата информация от интернет, плюс възможностите на техните изкуствени тела. И тогава на хората ще е трудно да се конкурират с тях.
Учените по цял свят, които работят в тази област, се опитват да ни предпазят от множеството опасности, свързани с масовата поява на роботите в нашите домове. Но те никога не говорят за това, че развитието им трябва да бъде задържано или пък направо да се забрани създаването на роботи с изкуствен интелект. А точно тук може би ще се появят нов тип заплахи, за които дори те в момента не се досещат. Въпреки изработваните правила и стандарти на роботиката хората трудно биха се чувствали напълно безопасно.