Няма никакво съмнение в това, че науката и технологиите подобриха неимоверно качеството на съвременния живот. Иновациите - такива като персоналния компютър, достиженията в лечението на много болести, цифровата фотография - станаха толкова обичайни, че е трудно да си представим съществуването на човека без тях.

Но както всичко останало и науката не е безгрешна - резултатите от месеци и години изследвания и работа и крайният продукт невинаги са в съответствие с очакваното. В някои случаи неудачите в науката са просто възможността да се започне нещо отначало. В други налице са дори трагични резултати и загуба на човешки живот.
Тук сме ви представили някои от най-големите „издънки" на XX и XXI век в областта на науката и техниката.

 

 

 

10. Microsoft Vista

 

Ако вашият компютър работи на базата на операционната система Windows, то съвсем вероятно е това да не е Vista. Операционната система е пусната на 30 януари 2007 година, като релийзът й бе съпътстван с огромен брой негативни коментари и отзиви в пресата заради доста големите проблеми със съвместимостта с по-старите компютри.

Много от потребителите потвърдиха тогава, че всъщност Vista работи по-бавно от Windows XP, която отдавна е популярна като стабилна и надеждна операционна система. В резултат на цялата тази критика и множеството проблеми и обикновените потребители и корпоративните такива се отказаха от Vista. Microsoft бяха принудени да се откажат от своите планове за постепенното отказване от XP и неговата бърза замяна. В резултат се появи Windows 7, който бе посрещнат далеч по-добре.

 

 

 

 

 

9. Cold Fusion

 

Докато обичайната ядрена енергия се базира на основата на ядреното деление или разцепването на атомите, ядрената реакция с ниска енергия, обикновено наричана студен ядрен синтез, зависи от сливането на атомите за получаване на енергия. При правилно използване с помощта на този способ може да се произведе безкрайно количество енергия.

На 23 март 1989 Стенли Понс и Мартин Флайшман излязоха със заявление, че са успели да усъвършенстват процеса. Но след първоначалният шум и сензация относно новата технология, студеният ядрен синтез бе в значителна степен отхвърлен и заклеймен като мистификация, което и погубва кариерите на Флайшман и Понс.
Въпреки това експериментите продължават в течение на 10 години. В резултат на някои от тях е било произведено малко количество тритий, известен като остатъчен продукт на ядреният синтез. Но нито един от учените така или иначе не е могъл да покаже възможността за мащабно производство на енергия чрез тази технология.

 

.

 

 

 

8. Фронталната лоботомия

 

Това, което доста хора знаят за фронталната лоботомия (широко разпространен метод за лечение на психически разстройства, популярен до края на 1950 г.), се явява в резултат на това, че са гледали филма „Полет над кукувиче гнездо". Иначе първата лоботомия е била направена през 1890 година от швейцарския лекар Готлиб Бъркхард. Един от пациентите завършил живота си чрез самоубийство, вторият умрял само седмица след провеждането на операцията. Тези два случая са преустановили прилагането на лоботомията, докато методът не е бил променен и вкаран отново в употреба през 1930 година. Резултатите от тези промени са варирали от неголеми видими проявления в поведението на пациентите до довеждането им във вегетативно състояние. Такъв е случаят с Розмари Кенеди - сестрата на Джон Кенеди, която е станала недееспособна след направената й лоботомия на възраст 23 години.

 

 

 

 

 

7. Pentium II и Pentium Pro

 

 

Едно нещо, което компютрите определено правят по-добре от хората, е извършването на сложни математически операции с голяма бързина. Но през 1994 година всички процесори на Intel бяха снабдени с неизправни математически копроцесори. Неизправните процесори даваха грешни резултати на деветият знак след десетичната запетая, което би могло да е проблем за опитните потребители, нуждаещи се от абсолютна точност. Intel знаеха за проблема, но и разбираха, че повечето потребители така или иначе няма да забележат нищо нередно. Дори след като грешката стана достояние на обществеността, първоначално Intel предлагаше да замени неизправните чипове само на онези потребители, които можеха да „докажат", че тази грешка влияе отрицателно на работния им процес. След това взеха решение да подменят процесорите на всеки един оплакал се потребител, при това безплатно.

 

 

 

 

 

6. Стерео 8

 

Форматът Стерео 8 е бил много популярен в периода на 60-те и 70-те години на миналия век. Създаден е на основата на предположението, че любителите на музиката искат да слушат отново и отново любимите си мелодии, без необходимостта да се занимават със смяна на обикновените касети или виниловите плочи. Доста преди появата на iPod и компактдисковете, където функцията за повторение позволява да слушаме всяко парче неограничен брой пъти поред. Касетите тип Стерео 8 са дали на потребителите възможността да сложат касетата и да я слушат, докато не им омръзне или докато не се повреди лентата. Основният проблем и основната причина на Стерео 8 е тенденцията към промяна и влошаване на записа в средата на песните, както и прекалено сложният механизъм на самите плейъри. Но въпреки това култът към Стерео 8 все още съществува, поне за някои меломани в САЩ.

 

 

 

 

5. Дирижабли на водород

 

 

Катастрофата на Хинденбург през 1937 година е била последната в сериите от аварии с водородни дирижабли, които са се случвали редовно в първата третина на ХХ век. Лесновъзпламеняващият се газ, който са използвали дирижаблите, е бил „опакован" в номерирани клетки, а въздушният балон е бил разположен непосредствено над пасажерите и екипажа. Това е довело до бързо разпространяване на огъня на борда на Хинденбург, който е „изял" целия кораб за по-малко от минута. Трагичната ирония е в това, че дирижабълът вече отдавна е бил остарял като превозно средство.

 

 

 

4. Резервоарът на Форд Пинто

 

През 1968 година Лий Якока, президентът на компанията Форд, решава да победи японските автопроизводители на пазара на малките автомобили. Пазарът е изисквал създаването на кола с тегло не повече от 2 тона и стойност по-малко от 2000 долара. Резултатът е бил Пинто, производството на който започва през 1970 година. Резервоарът за гориво на Пинто е разположен между задната ос и бронята и е показал сериозни недостатъци - експлоадира при удар дори при ниска скорост на тестовете от 50 км/ч. Компанията игнорирала предложенията относно преместването на резервоара и неговото укрепване, предполагайки, че разходите от 11 долара за един автомобил ще превишат загубите от потенциалните рекламации. Но след като се случили доста на брой инциденти със запалили се автомобили и човешки жертви всичко станало достояние на обществеността. В компанията постъпили искове за милиони долари, а имиджът и пострадал толкова много, че са били необходими повече от две десетилетия, за да се възвърне част от него.

 

 

 

 

3. Ядрената енергия

 

 

Възможността за разцепване на атома е променила хода на Втората световна война. Това е станало, както всички знаем, след бомбардировките на Хирошима и Нагасаки през 1945 година. След войната държави от цял свят приемат системата за ядрена енергетика за осигуряване на своята безопасност, разчитайки на чистата атомна енергия.
Само че катастрофата в Чернобил през 1986 година и кризата с Фукушима през 2011 година доведоха до това, че много страни преосмислиха своята зависимост от ядрената енергия. В частност Германия, която първоначално спря планираното излизане от експлоатация на своите атомни електроцентрали, през март 2011 в условията на масови протести реши все пак да ги затвори.

 

 

 

 

 

 

2. Летящите автомобили

 

 

Джордж Джетсън е притежавал летящ автомобил, но така или иначе създаването на нещо подобно в близко време едва ли ще се случи. Технологията не е проблем, Airphibian, конструиран през 1946 година, е могъл да лети със скорост до 190 км/ч и да пътува на пътя със скорост не повече от 80 км/ч. При това превозното средство е било сертифицирано от администрацията на гражданската авиация, предшественик на американското федерално авиационно управление.

Aerocar, друга летяща кола, получава сертификат през 1960 година, като също е могла да лети със скорост около 190 км/ч. Липсата на финанси осуетила развитието на двата проекта. Има и трети случай - през 2003 година Пол Мелер получил иск от Комисията по обмен и ценни книжа заради това, че измамил инвеститорите на Skycar с 5 милиона, създавайки автомобил, който така или иначе не може да излети без допълнителна помощ.

Общо взето, изработването на летяща кола не е никакъв проблем, проблемът е бюрокрацията и това, че май все още е твърде рано за масовото ползване на летящи автомобили. 

 

 

 

 

1. Космическите колонии

 

 

Стремежът да излезем извън рамките на нашата планета съществува от столетия и е актуален и досега. През 2006 година американската космическа агенция NASA представи план за създаването на постоянна лаборатория на Луната, стартирайки от 2024 година. През 2012 година холандската компания започна да планира създаването на сгради, в които на Марс може да живеят до 4 астронавти, като началото на проекта е насрочено за 2023 година, при това те планират и изпращането на всеки две години на нови заселници, без никой да се връща обратно. Но големите постоянни колонии са извън технологичните ни възможности в момента, както и чисто материалните проблеми.

Създаването на постоянни космически колонии изисква като минимум самоподдържащи се системи за кислород, храна, вода и медицински ресурси, да не говорим за необходимостта от добре тренирани и издръжливи „пионери".
В заключение може да споменем, че някои неуспехи на съвременната наука ще си останат просто неуспехи, докато други от тях са нещо повече - стимул за движение напред. За много от нововъведенията е необходимо не само финансиране, но и добре осъзната необходимост от тях.

 

 

Тагове: