Любовта е сложно, удивително чувство, което не може да бъде точно описано дори от поетите. Ако оставим настрана духовните възгледи за нея, нематериалната й част и поставянето й в самия център и смисъл на съществуването, то тя може да се разглежда и тълкува чисто като химическо, биологично, психологическо явление.
През годините много учени, лекари, биолози са опитвали да обясняват механизма на това чувство, което прави хората щастливи (или нещастни), което ги кара да вършат смели неща (или безумия). Какви физиологични процеси се крият зад чувствата на влюбените? Какво причинява отприщването на потоците от реакции, действия и последствия? И може ли да се опишат закономерно всички те, да се сложи порядък във видимия безпорядък и нелогичност на това чувство?
Следващият голям набор от факти със сигурност няма да отговори на въпросите, но с още по-голяма сигурност ще ви бъде доста интересен.
1. В организма на влюбения човек се изработват повишени количества допамин – т.нар. „хормон на удоволствието“. Интересното е, че същият този хормон обаче се произвежда в по-големи количества и когато наркоманите приемат наркотици, при лудо запалени по игрите геймъри и др.
2. Причината влюбените да бъдат нежни един към друг се крие в наличието на хормона окситоцин. Това химично съединение се нарича още „хормонът на родителската любов“.
3. Без значение дали сте мъж или жена, ако сте истински влюбен, във вашия организъм значително се повишава нивото на хормона тестостерон.
4. Чували сте израза „пърхащи пеперуди в корема“, нали? Това съвсем не е измислица. Гъделичкащото усещане в коремната област при хората, които изпитват силна любов, се предизвиква от хормона норадреналин. Освен това същият този хормон отговаря и за… стреса!
5. За половото влечение (това, дали даден партньор ви привлича повече или по-малко сексуално) отговаря сложен комплекс от гени, чиято задача е да контролират преминаващите молекули през клетъчната повърхност. Или казано по-просто – ако някой не ви привлича, дори вашите клетки не желаят неговите молекули да се смесват с вашите.
6. Макар и често да четете из пресата за феромоните и тяхното вълшебно действие над противоположния пол, до днес учените не могат да потвърдят със сигурност дали хората произвеждат и отделят такива.
7. Американският професор по антропология д-р Хелена Фишър потвърждава с научните си трудове, че активната изработка на допамин може да продължи максимум до 30 месеца. Така че според някои твърдението „любовта живее само 3 години“ е съвсем научно обусловено.
8. Германският учен Андреас Бартел доказва, че някои от зоните на мозъка при влюбените, които принципно трябва да са активни, всъщност се намират в „спящо състояние“. Тези зони отговарят за негативните емоции и рационалните решения. Така че явно е истина поговорката за оглупелите влюбени и вечните им усмивки.
9. Любовната депресия е напълно доказан научен факт. След рязкото скачане на нивата на допамина започва спад, а рязкото намаляване на този хормон в организма предизвика депресията.
10. Серотонинът понижава нивото на допамин в организма, което предизвиква и понижаването на „градуса на любовта“.
11. Производството на допамин в организма се засилва под въздействието на нови впечатления. Затова е и толкова висок броят на „курортните изневери“ по време на лятната почивка например.
12. При влюбено състояние при мъжете зоната на мозъчната кора, отговаряща за зрението, става по-активна. Така че изразът „мъжете обичат с очите си“ има до голяма степен и научно потвърждение.
13. При жените в периода на влюбеност много активно работи областта на мозъка, свързана с паметта. Затова те по-добре помнят всички събития и дати от първите месеци на взаимоотношенията.
14. Окситоцинът, изработващ се при влюбените, работи и като болкоуспокояващо. Той може да се отделя не само в моментите когато влюбените са заедно, но и дори ако гледат фотография на партньора.
15. По време на дълбока целувка, дишането на влюбените се учестява три пъти.
16. Доктор Хелън Фишър разделя етапите на влюбването на три основни части: въжделения, притежание и привързаност.
17. Веществата допамин, норепинефрин и фенилетиламин (невротрансмитери) се отнасят към същия клас вещества като амфетамините. Точно като при тази дрога те подобряват настроението и предизвикват състояние на възбуда.
18. Шоколадовите бонбони също допълнително стимулират мозъка на влюбените. В какаото се съдържа фенилетиламин.
19. Учени от Калифорнийския университет провели експеримент, свързан със сърцебиенето при влюбените. След него става ясно, че при двойките, които се гледали в продължение на три минути, се синхронизира напълно сърдечният ритъм.
20. За да се влюби на човек, са нужни… 4 минути! Ключов фактор за това се явяват сигналите на тялото, след това тембърът и темпът на гласа. Изречените думи имат най-слабо влияние.
21. Разбитото сърце не е само метафора, но и синдром. При страдащите в тежка форма дори се наблюдават болки в гърдите, неравномерно сърцебиене и затруднено дишане. Често синдромът на разбитото сърце може да се обърка дори с инфаркт.
22. Хипопитуитаризъм е състояние при което хипофизата не е в състояние да произвежда определен тип хормони. Хората страдащи от тази болест не са способни да изпитат целия спектър от усещания, присъщ на влюбените.
23. Окситоцинът е способен да намали склонността на партньора към изневери. Колкото по-висок е процентът на окситоцин в кръвта, толкова е по-слаба реакцията на човек към предизвикателни сигнали към отсрещния пол.
24. Симптомите на влюбеност са много сходни с тези на обсесивно-компулсивното разстройство (влудяващи натрапчиви мисли). В повечето случаи се повишава процентът на кортизола, а нивото на серотонин намалява. Точно като при това психично състояние.
25. Психологът Артър Арън потвърждава, че за да се влюбите, са нужни само 36 въпроса и 4 минути взиране в очите. След проведените експерименти при повечето преди това непознати хора са се завързали връзки, а две от двойките дори сключили брак.
26. Първото влюбване при подрастващите обикновено продължава от 1.5 до 4 месеца.
27. Психолозите смятат, че спомените за любовта стимулират участъците от мозъка, които отговарят за творческото и абстрактното мислене.
28. Една от честите причини за самоубийство е несподелената любов. Всяка година по света от 12 тийнейджъри на възраст от 15 до 19 години правят опит за самоубийство.
29. Според статистиката по-често в любов първи се обясняват мъжете. Това е доказано при научно изследване на Масачузетския технологичен институт (MIT).
30. Фрустрация на притежанието – това е феноменът, при който влюбен човек, чиито чувства са отхвърлени от отсрещния, започва да изпитва към бившия си партньор още по-силни чувства отпреди.
31. Жените, живеещи в държави с високо ниво на здравеопазване, предпочитат „по-женски“, меки мъжки лица, докато жените, живеещи в държави с тежки условия на живот, избират по-сурова и мъжествена външност.
32. Според научно изследване при жените са необходими средно около 14 срещи, за да разберат дали обичат мъжа до себе си, докато на мъжете са им необходими едва три.
33. Из безплатните сайтове за запознанства не по-малко от 10% от регистрираните са „аферисти“, или хора, които не търсят любов, а само моментна забежка.
34. Според американска статистика четири от десет служебни любовни романса завършват с брак.
35. Проучвания на психолози показват, че повечето жени са привлечени от мъже, облечени в синьо, защото този цвят се асоциира с дружба, симпатия, доверие и сигурност.
36. Учени от университета в Пенсилвания посочват данни, според които хората подсъзнателно решават дали даден човек им е симпатичен или не за… три секунди.
37. Хората са по-склонни да се влюбят един в друг, ако по време на първата им среща се е случило някакво развихрящо кръвта приключение.
38. Средностатистически на влюбените са необходими около сто срещи, преди да решат да сключат брак.
39. Според скорошни изследвания шансът да си намерите половинка с помощта на семейство и приятели е два пъти по-голям, отколкото да завържете сериозни отношения след запознанство в някой бар или нощен клуб.
40. Повече от 50% от всички самотници не са ходили на среща с представител от противоположния пол повече от две години. Ако сте сред тях, побързайте, защото шансът ви намалява.