„Телефон все ни свързва, телефон ни дели...“ - откъде да знае човек, че след има-няма 20 години и този рефрен от популярната песен на Васко Кеца ще бъде отново актуален, но вече в съвсем различна величина. Устройствата и социалните мрежи играят все по-голяма роля във възникването и развитието на романтични отношения у съвременните тийнейджъри – до този извод стигнаха учени от изследователския център Пю в САЩ, който е под ръководството на известния антрополог Аманда Ленарт.

 

Учените са анкетирали 1060 подрастващи в САЩ на възраст от 13 до 17 години, като 35% от запитаните са споделили че са в романтични отношения. Половината от анкетираните са се съгласили, че добавянето на приятели във Facebook се явява един вид флиртуване. А „лайковете“ и коментарите за 47% може да бъдат елемент в процеса на ухажването. В резултат на всичко за 59% от анкетираните технологиите са помогнали за сближаването със своите партньори в началният им етап от отношенията, а за 65% от юношите и 52% от девойките те са помогнали за поддържане на тясна връзка и по-нататък. 92% са признали, че постоянно пишат на партньора си съобщения.

 

От друга страна джаджите и социалните мрежи могат и да разрушат отношенията. 72% от подрастващите признават, че информацията, която е пусната в мрежа и е свързана с тях, е предизвикала ревност, а 11% са склонни да „шпионират“ своите партньори в соцмрежите. Повече от 48% от анкетираните са склонни да прекъснат връзката си чрез текстово съобщение или позвъняване по телефона. И най-накрая – 15% от американските тийнейджъри признават, че техният партньор ги е подтиквал към нежелана от тях сексуална активност с помощта на интернет.

 

Не виждам нищо учудващо в резултатите от тези изследвания, те по-скоро потвърждават онова, което отдавна знаем“, коментира Джули Бек, зам.-редактор на новинарският сайт Atlantic news. “Хората са социални животни и ние си създаваме инструментите за общуване.“