Според най-новото изследване на учени от университета Станфорд светът може да премине напълно към използването на възобновяеми източници на енергия през 2050 година. Направеният анализ на енергийните карти на 139 държави включва енергийните потребности на отрасли, като селското стопанство, транспорта, енергоснабдяването, отоплението, приготвянето на храна и горското стопанство.

 

Енергийната програма, която е оглавявана от Марк Джейкъбсън, е фокусирана върху трите основни компонента на възобновяемата енергия – вятъра, водата и слънчевата светлина. Според данните на изследването те могат да удовлетворят потребностите на всяка страна относно енергията на 80% до 2030 година и изцяло до 2050 година. В изследването се споменават и технологиите, които ще бъдат използвани в един евентуален сценарий при пълен преход на световната енергетика към възобновяеми източници. В този случай например транспортът ще бъде изцяло електрифициран чрез използването на електрически автомобили на батерии, докато градският транспорт ще се захранва от водородни горивни елементи. Електрическите топлинни емисии ще бъдат използвани за нагряване и оглаждане на въздуха.

 

Енергийната пътна карта предвижда икономия на средства на сума от около 5 трилиона долара – благодарение на решаването на проблема със защитата на околната среда и въздействието върху климата, както и заради намаляване разходите за горива. От университета Станфорд са публикували отделна научноизследователска работа за възможностите за създаване към 2050 година на изцяло възобновяема енергетика в рамките на САЩ, като е представен и подробен план за използването на възобновяемите източници на енергия за всеки щат поотделно.