Екип геолози успя да докаже, че преди 73 000 години супервулканът Тоба на остров Суматра е довел до унищожаването на индийските гори на разстояние хиляди километри от мястото на изригването.
Както се посочва в прес релийз на сайта на Илинойския университет, взривът на супервулкана е изхвърлил в атмосферата около 800 куб.км пепел. Според една от предишните хипотезите по въпроса тези частици, отразявайки слънчевите лъчи, са довели до началото на ледников период, продължил около 1800 години. Редица учени обаче са изразявали съмнения, че едно изригване може да има толкова мащабен ефект.
В рамките на новото изследване геолозите са анализирали грунтовите отлагания на възраст 73 000 г., взети от дъното на морето, както и от различни места в Индия. На база на получената информация те са установили, че след изригването типът растителност в региона рязко се е изменил, като дърветата изчезнали и останали по-ниски растения.
Това според учените доказва, че супервулканът е повлиял на климата в региона в радиус от 4500 км от мястото на взрива. Според някои учени по същото време се наблюдава и рязко понижаване на биологичното разнообразие сред човешкото население, което мнозина свързват също с вулкана Тоба.