Учените от Политехническата инженерна школа на университета в Ню Йорк представуха разработен от тях нов материал – особен белтък, който може самостоятелно да образува влакна на микро равнище. Дълго време учените можеха да създават такива белтъци само на нано ниво. Постижението им открива цял ред нови възможности в най-различни сфери, където се използват изкуствени белтъчни влакна.

 

Много материали, използвани в медицината и нанотехнологиите са базирани на изкуствни белтъци със специални свойства. Например, за получаването на основите, използвани в създаването на тъкани или за създаване на особени материали, както и за изготвянето на нанопроводници, използвани в биосензорите.

Групата инженери под ръководството на Джин Ким Монтклер, професор по химическо и биомолекулярно инженерство, са провели изследвания с цел разработването на белтък с наноразмери, способен да се свързва с полифенол на куркумина, използван за лечение на онкологични заболявания. В момента се провеждат тестове на куркумина в онкологината практика. Смята се, че той може да преустанови растежа на раковите клетки в ранен стадий без никакво токсично въздействие на здравите клетки.

Изследователите успешно са добили вещество, способно само да образува белтъчни влакна с много малък размер, в това число в хидрофобни пори, използвани за въвеждане на макро молекули (например, ДНК или РНК) в клетките на живите организми. За най-голямо удивление на учените, след сливането с молекулите куркумин белтъкът е продължавал да създава влакна дотогава, докато не е достигнал нано равнище и се е превърнал във влакно, сравнимо по размери с това на колагена или паешката паяжина. Такова нарастване размера на вещество, съдържащи малки молекули досега не е наблюдавано. Според учените, микро мащабното влакно, което е способно да доставя до целта неголеми молекули, лекарствено средство или нещо друго се явява голяма крачка напред.

Въпреки на големия скок от нано до микро ниво, изследователската група предполага, че може да разработи още по-големи влакна. Според Джин Монтклер, в резултат ще бъдат създадени толкова големи влакна, че ще могат да се виждат и с невъоръжено око.