Когато човек получи инфаркт, увредената тъкан на сърцето не се възстановява – вместо това тя се заменя с мъртва тъкан, която не може да бие. Като резултат сърцето отслабва перманентно. Но сега учени от университета в Тел Авив са получили обещаващи резултати, тествайки лепенки, съдържащи сърдечни клетки и златни нановлакна.
Идеята зад въпросните лепенки е те да могат да бъдат поставяни оперативно върху увредената тъкан на сърцето, където според учените ще спомогнат за възстановяването на жива сърдечна тъкан. Екипът, воден от д-р Тал Двир, е започнал, като е вградил нановлакна (създадени от златни наночастици) в триизмерно наноскеле, изградено от биоматериали. То след това е „обвито“ в сърдечни мускулни клетки. Силната проводимост на златото позволява на тези клетки да взаимодействат, като изпращат електрически сигнали през мрежата от нановлакна. Изследване под микроскоп показало, че клетките контрактират в синхрон, което е ключово, за да може сърцето да бие равномерно.
След продължителни тестове д-р Двир се надява да започне тестове върху хора доброволци. Подобно изследване се прави в момента и в MIT, където учените се опитват да създадат електропроводими тъкани, включително такива със сърдечни клетки и злато.