Неутриното е една от най-неуловимите и интересни субатомни частици, които учените се опитват да изучат. Изследването на тези малки и слабо взаимодействащи частици може да разкрие нови области в науката и да ни помогне да разберем природата на Вселената.
Два обекта, разположение на 800 километра един от друг в САЩ, може би ще станат първата стъпка в този процес. След 5 години строителство експериментът, наречен NOVA, е вече готов за пускане и изучаване на неутриното.
Неутриното е сложно за изследване заради своята природа – частиците рядко взаимодействат с други форми на материята. Те са открити в средата на 20 век, когато им е дадено името „малки и неутрални“ (от италиански). Неутриното може да премине през километри твърда материя, без да остави никакви следи. Понякога неутриното попада в ядрата на атомите и тогава се отклонява. Именно тези сблъсъци ще изучава NOVA.
Експерименталната станция ще използва слабото взаимодействие на неутриното, което им позволява да преминават през Земята от една точка в друга – в този случай от лабораторията "Ферми" в Батавия, към масивния детектор в Аш Ривър, Минесота. Тежащият 14 хиляди тона детектор е малко по-твърд за неутриното от земната кора и затова от лабораторията "Ферми" ще бъде „изстрелвано“ огромно количество неутрино право към него. Инструментите на детектора са направени от поливинилхлорид с течност в себе си, която ще излъчва светлина при попадане на неутрино. Лабораторията "Ферми" счита, че отдалеченият детектор NOVA е може би най-голямата самостоятелна пластмасова структура в света. Във всяка секунда от експлоатацията в близките шест години учените ще изпращат трилиони неутрино към детектора в Минесота, за да засекат възможните взаимодействия. NOVA неслучайно се намира в северна Минесота – той трябва да е на разстояние от цивилизацията, тъй като е изключително чувствителен и всеки електромагнитен шум и дори космическите лъчи биха смутили работата му.