Учени обясниха, че ихтиозаврите, за изчезването на които досега бяха обвинявани морските хищници, всъщност са измрели заради глобално затопляне на климата в този период от време и заради собствената си неспособност да еволюират. 

За измирането на ихтиозаврите преди 94 милиона години учените обвиняваха хищниците от рода мозазаври (Mosasauridae) – притежаващите перки предци на съвременните варани, обитаващи и водата, и сушата. Новото изследване обаче показва, че мозазаврите са се появили известно време след пълното изчезване на ихтиозаврите. „Установихме, че точно преди измирането им популацията на ихтиозаврите е била значително увеличена“, обяснява палеонтологът Валентин Фишер от белгийския университет Лиеж. Самата еволюция на ихтиозаврите обаче е описана от учения като „застойна“. По този начин измирането е било рязко, а не постепенно“, заявява друг учен – палеонтологът от университета Оксфорд Роджър Бенсон.

Ихтиозаврите са се появили на Земята преди около 248 милиона години и са имали ключова роля в морската екосистема в периода на царуването на динозаврите на сушата. Някои от ихтиозаврите са били по-малки от метър на дължина, други, такива като шонизаврите (Shonisaurus), са достигали дължина до 21 метра. Според Валентин Фишер бързо нагряващата се Земя е предизвикала резки колебания в нивото на моретата и температурата на водата, както и запасите от кислород в нея са намалели. В резултат са се променили миграционните маршрути на ихтиозаврите, което в края на краищата е довело до тяхното измиране.