Във филма Jurassic Park отдавна изчезналите динозаври бяха възродени от ДНК, изтеглена от фосил в кехлибар. Екип от великобритански учени са използвали високочувствителни техники за секвениране, за да засекат древни ДНК молекули във фосили на насекоми. Опитите им се оказали неуспешни.
„Тъй като тези фосили се намират в кехлибар, съществуваше малка вероятност тяхната ДНК да е устояла на процеса на разпадане и да бъде извлечена”, заявява ръководителят на проекта David Penney, биолог в Университета на Манчестър. „За съжаление, доказахме, че това не е възможно”.
В продължение на десетилетия учените са смятали обратното. През 1992 г. учени от Калифорнийския университет (Бъркли) съобщили, че успешно са извлекли генни фрагменти от пчела на 40 млн. години, съхранена в кехлибар. „Рано или късно ще открием кехлибар, в който има хапещо насекомо със стомах, пълен с кръвта на някой динозавър”, заявява д-р George Poinar. „Кръвта може да съдържа ДНК на динозавър. Това би било вълнуващо откритие”.
Откритието повлякло още подобни, включително предполагаемо извличане на ДНК от древни бръмбари, комари и термити. За съжаление, последващите проучвания подлагат тези резултати на съмнение: други учени не успяват да повторят „откритията”, което довело да мнението, че кехлибарът, противно на първоначалните изводи, не успява да предпази крехките ДНК сегменти. С развитието на ДНК технологиите се установило, че изолираните ДНК молекули, са всъщност прости замърсители, а не търсените, които били на милиони години.
Новото изследване подплатява скептицизма. По-ранните анализи на кехлибарените фосили разчитали на техника известна като PCR (полимеразна верижна реакция), която взима малко парче от ДНК и след това го копира милион пъти. За съжаление, Penney заявява, че PCR технологията има навика да „избира най-скорошната ДНК, която не е преминала през твърде висок разпад, което се проявява в неточни резултати”. Неговият екип разчитали на нова, много по-прецизна техника, която може да улови и най-малките ДНК елемнти.
Те използвали тази техника, за да извлекат ДНК от насекоми, уловени в копал, което е смола, която още не се е втвърдила в кехлибар. Тези образци са относително млади (на около 10 600 години), но учените не успели да открият приложима ДНК – откритие, което предполага, че извличане на ДНК от по-стари, кехлибарени фосили би било твърде малко вероятно. „Ако не можем да извлечем ДНК от копал, то няма как да го направим от кехлибар”, коментира Penney. Това означава, че сценарият, който видяхме в Jurassic Park не е възможен. За радост или тъга.
Разбрахте ли, че човекът, който клонира Доли, се е прицелил във вълнистия мамут?