По-подобни на дървета и храсти, отколкото на кучета и маймуни, рангеоморфите са един от първите комплексни организми на земята. Живели преди 575 милиона години, по време на едиакарския период, рангеоморфите са обитатели на морското дъно. Прекалено дълбоко за фотосинтеза, тези същества не могат да бъдат растения.
Средният размер на откритите фосили е 10 см, но някои видове са достигали 2 м, формата им е фрактална (изглеждат еднакво във всякакъв мащаб), клонеста, за да могат да абсорбират възможно най-много хранителни вещества от околната вода. Въпреки перфектната им геометрична структура, насочена към максимална абсорбираща площ, в наши дни е невъзможно съществуването на големи организми, изхранващи се само от водата, затова е трудно класифицирането им. Най-добре създава идея за размера им повърхността им – до 58 квадратни метра.
Пример за фрактална форма
Въпреки липсата на какъвто и да е двигателен механизъм, рангеоморфите са царували в моретата над 40 милиона години. Впоследствие се появяват други видове, които могат да се движат и ловуват, дори да ядат неподвижните си братовчеди. Така идва краят на рангеоморфите.