За първи път в историята на човечеството учени съобщиха, че са направили промени по генетичния код на човешки ембриони. Изследователският екип от Китай използва технологията CRISPR, която е разработена през 2012 г. В рамките на изследването са използвани човешки ембриони от клиника за репродуктивно здраве, а целта на експериментите е била премахването на ген, причиняващ често фатално заболяване на кръвоносната система.
Освен че може да елиминира гени, отговорни за болести, CRISPR може и да засилва гени, които влияят на развитието на положителни белези като интелигентност и физическа привлекателност. Промените, направени с CRISPR, могат да се унаследяват, което означава, че генетичните заболявания могат да бъдат не просто предотвратени за конкретен индивид, а напълно елиминирани от наследствената линия.
Технологията няма да бъде достъпна за масовия пациент в близките години както по технически, така и по морални причини. CRISPR далеч не работи перфектно — от използваните в експериментите 86 ембриона са оцелели 71, а само при малка част от тях технологията се е справила успешно с елиминирането на болестотворните гени. Въпреки че учените са използвали само ембриони, които не могат да се развият в здраво човешко дете, новината за експеримента бе посрещната със скептицизъм, а много лекари определиха работата на китайските си колеги като неморална. Някои медици се обявиха за пълна забрана на модификации по човешкия геном, но подобна мярка надали ще бъде наложена във всички държави.