Учени са манипулирали неврони на мишки, чрез което са създали „изкуствени“ спомени. Изследването може да доведе до напредък и по-добро разбиране на процеса „спомени“.

 

Сещате ли се за филма „Зов за завръщане“? В него героят на Арнолд Шварценегер имаше имплантирано фалшиво минало. В бъдещето това бе представено като напълно нормален процес – искате да изкачите Еверест? Не е нужно – просто може да ви бъде „инсталиран“ такъв спомен.

 

В наши дни това не е възможно, но се правят изследвания в тази насока – паметта. Най-новата информация идва от учените в MIT (Масачузетският технологичен институт). Те са „създали“ фалшив спомен чрез манипулиране на неврони, които носят паметта за място.

 

Екипът на Susumu Tonegawa (невролог в MIT) използвали генномодифицирани мишки и по-специално – с неврони, които се задействали от светлина. В експеримента учените използвали две клетки. В първата имало светлини, които да активират невроните и да заложат спомен за безопасно място у мишката. На следващия ден поставили гризача в друга клетка с напълно различна обстановка. В нея пускали слаб електрически заряд по пода, докато пускали светлинни, които напомняли за първата клетка. Когато върнали животинката в клетка А - малката твар замръзнала вцепенена. Учените определили това като ясна индикация, че мишката асоциирала първата клетка с електрошока. Така формирали фалшив спомен.

 

Новите открития в сферата на неврологията дават на учените безпрецедентната възможност да разберат биологическата основа на спомените. През последните години изследователите откриват детайли за молекулярния и клетъчен компонент на създаването и електронния език, който клетките ползват за извикването на даден спомен. Някой ден, по-дълбокото разбиране може да доведе до създаване на „импланти“ за спомени, които да поправят нарушена памет.

 

Учените от MIT са категорични, че тези изследвания ще помогнат в борбата с психични болести. Защо да не е възможно да се изолирани нежелани функции на мозъка – депресия, превъзбуда и други, които са причинени от лоши и нежелани спомени...