Започна строителството на подземна лаборатория за изучаване на почти неуловимите елементарни частици неутрино в Индия (INO – India Neutrino Observatory). Бъдещите експерименти ще се проведат с помощта на магнитен детектор с тегло 50 хиляди тона – най-големият магнит в света, с маса почти четири пъти по-голяма от тази на най-големия магнит на Големия адронен колайдер. Лабораторията ще бъде разположена на сто километра от най-стария индийски град Мадурай на дълбочина 1.3 километра под земята, като над нея ще лежи цяла планина. Тя ще се състои от три отсека, в най-големият от които (с размери 132 х 26 х 36 метра) ще бъде разположен детектора за неутрино.
Задачата на проекта е да се проследи неутриното, възникващо по време на взаимодействието на космическото излъчване и земната атмосфера. Разположението в пещера защитава детектора от „шума“, създаван от другите частици, тъй като на тях им е доста по-трудно да преминат през дебелия камък. Освен това, екваториалната позиция на лабораторията ще позволи на учените да изследват неутрино частиците, излитащи от Слънцето и преминаващи през ядрото на Земята.
Сложността при изучаване на неутрино се дължи на едва забележимото си участие в слабото ядрено взаимодействие - неутриното преминава през материята почти незабелязано. Заради това, за да реагира с материята, неутриното трябва буквално да се „натъкне“ на молекула. Вероятността от такова събитие дори при плътен поток от неутрино е изключително малка. Ето защо са необходими огромни като обем детектори, силно концентирани потоци неутрино и много търпение за постигане на някакъв резултат.