Учени от университета в Тюбинген, Германия, разработиха изкуствена невронна мрежа, която синтезира уникално изображение от два различни източника. Новата технология може да използва стила на едното изображение, прибавяйки го към другото, като методът е базиран на дълбокото изучаване на двете изображения и последващо сливане на получения набор от признаци в едно.

 

Създателите на технологията поясняват, че съдържанието и обектите най-точно се описват с помощта на големи слоеве невронна мрежа, обхващащи големи части от изображението. За описание на стила пък най-ефективно е използването на онези слоеве, които описват локалните участъци на изображението.

Учените са използвали невронната мрежа VGG-Network, която са обучили отначало с пейзаж от германския град Тюбинген, а след това с картина, например, „Звездна нощ“ на Винсент ван Гог. Технологията избира набор от признаци за разпознаване обектите на фотографията, както и за разпознаване на текстурите и дребните детайли. След това с помощта на линейна комбинация получената информация се синтезира от невронната мрежа в едно ново изображение, което на пръв поглед изглежда досущ като такова, редактирано чрез софтуер и използване на филтри. Освен това, завъртайки ъглите на различните слоеве, невронната мрежа може фино да настройва изображението, променяйки стила и елементите. В резултат може да се получи изображение близко до оригиналната фотография или обратно – с максимално изразена текстура, в която да се открие източникът ще бъде трудна задача.