Преди всичко – честит 158-и рожден ден, Никола Тесла! По този случай сме събрали няколко от по-интересните факти (и може би един-два не толкова достоверни) около великия изобретател. Сърбин, роден в Австрийската империя, Тесла емигрира в САЩ, където прекарва голяма част от живота си в работа по какво ли не. Въпреки огромната му кариера, заради споровете с Едисън и някои други негови колеги голяма част от работата на Тесла остава непризната или неоценена с десетилетия. Радиото, радарът, рентгенът, ВЕЦ, криогениката, транзисторите, радиоастрономията, дистанционното, електрическият мотор и Wi-Fi са базирани или последователи на негови аналогични открития.

 

Да започнем поред – Гулиелмо Маркони е познат като създател и собственик на патентите за радиокомуникацията. През 1943 г. обаче Върховният съд на САЩ връща част от тези патенти на други учени, сред които и Никола Тесла. Коментарът на изобретателя?

 

Маркони е добро момче. Нека продължи. Използва 17 от патентите ми.

 

 

 

 

Радарът – 20-ина години преди появата на радара Никола Тесла излиза със свой вариант за подводно наблюдение. Първата световна война е в разгара си, а немските подводници плашат всички, затова Тесла предлага устройство, което да използва силни високочестотни електрически вълни да засичат подводните лодки. Звучи познато? Това е теорията, на която работят радарите. По негово време е невъзможно да генерира сигнал с толкова висока честота, но Емил Гирардо, един от разработчиците на радара, коментира, че сръбският физик или е мечтаел, или е предвещавал. Но ако е мечтател, поне е мечтаел вярно.

 

Nicola Tesla X-Ray Рентгенът, кръстен на „откривателя“ на лъчите Вилхелм Рьонтген, всъщност е познат на науката от 80-те години на XIX в. – над десетилетие преди неговото „откритие“. През 1894 г. (година преди Рьонтген) Тесла започва да работи по невидимото лъчение и според негова биография прави първото гентгеново изображение над месец преди Рьонтген. Не на кой да е, а на Марк Твен, илюминиран от Гайслерова тръба.

 

Първата голяма водноелектрическа централа в света, тази на водопада Ниагара, е дело на Никола Тесла, в колаборация с Джордж Уестингхаус през 1985 г. 13 от патентите, използвани за централата са на сръбския учен.

Тесла държи патента за формиране на свръхпроводници чрез охлаждане. В последните няколко години тези суперохладени проводници са една от най-горещите теми във физиката. За сравнение сърбинът е получил патент за това през март 1900 г.

 

Просто между другото, в патент за радиоуправлявана лодка от 1898 г., физикът включва логически елемент за кодиране и декодиране на херцови вълни в устройството. Този тип логически елементи с операции И/ИЛИ стават познати в електрониката 50 години по-късно под името транзистори. И за протокола - това е първото патентовано устройство с дистанционното управление.

 

През 1899 г. ученият строи лаборатория в Колорадо Спрингс, в която експериментира с високочестотни вълни. И някак случайно става първият човек, който записва космически радиовълни с апаратурата си. В началото никой не му вярва, след което се спекулира със сигнали от извънземни. С годините и други учени засичат вълни от хидроксилни молекули в междузвездни газови облаци. Така, без дори да го знае, Тесла става пионер на радиоастрономията.

 

Бил е на път да събори сградата, в която живее с електромеханичен осцилатор. Устройството вибрира на определени честоти и ученият го настроил на тези, на които вибрира лабораторията му (както и Земята, върху която е построена, по стечение на обстоятелствата). Накратко – експериментът бил прекратен с ковашки чук, за да се предотврати земетресение.

Tesla Boat

 

Индукционни мотори се използват навсякъде – от детски играчки до многотонни индустриални машини. През 1887 г. Тесла става третият в света (самостоятелен) изобретател на индукционния двигател.

 

Кулата Уардънклиф или Кулата на Тесла е установка за безжични комуникации и безжично разпространение на електричество, която за съжаление остава недовършена поради финансови несгоди. Ученият прескача радиото и теоретизира Wi-Fi в края на XIX в., близо век преди реализацията на технологията.

Други интересни факти около живота му са, че е говорел гладко 8 езика, почти не е спял и е бил почитател на гълъбите. При мисълта каква част от настоящето ни е построена на основата на Никола Тесла, тези останали факти остават на заден план. Един съвременен Да Винчи, Тесла е безспорен гений.