Колкото повече научаваме за дълбочините на океаните, толкова нови поводи за възхищение възникват у нас относно устойчивостта и универсалността на живота. Изглежда, че той е способен да се адаптира практически навсякъде – живите организми процъфтяват при високо налягане, на което не би издържала нито една подводница, при ниски температури, както и при отсъствието на светлина и храна.

 

Неотдавна австралийски учени написаха нова страница в раздела, описващ екстремофилите. По време на изучаването на подводните вулкани недалеч от крайбрежието на континента те са открили малки, черни и доста уродливи рибки, които отначало били приети за случайно попаднали там, но след по-внимателен оглед се оказало, че става въпрос за съвсем нов вид. Вид, обитаващ горещата и силно киселинна вода около подводните вулкани, където отделяните серни съединения обикновено са токсични за обикновените организми. 

Въпросните подводни вулкани са открити съвсем наскоро – през юни тази година. Те са разположени в Тихия океан на 250 км от Сидни, като кратерът на най-големия е с диаметър 1.6 км и височина от 700 метра. Цялата верига от четири вулкана се простира на почти 20 км дължина, като са формирани сравнително наскоро – преди около 50 милиона години. Както е станало ясно, местната фауна изобилства от личинки на ракообразни – известни любители на екстремалните условия на живот, но намирането на странна малка безлюспеста рибка никой не е очаквал. Идентификацията на новите „вулканични“ видове продължава.

Тагове: