В момента множество групи от учени се занимават с търсене на методи за получаване на енергия буквално „от въздуха“. Такъв метод успяха да открият холандските специалисти от компанията Plant-e, които много внимателно и подробно са изучили някои процеси, ставащи в живата природа.

За получаване на електричество те използват един от страничните ефекти на фотосинтезата. Технологията, разработена от специалистите от Plant-e, работи на същите и добре познати принципи, в които за източник на енергия се използва обикновеният картоф. Само че разработеният от холандците метод не причинява увреждане на самото растение. Те засаждат специално подбрани растения в пластмасови контейнери, площта на които е приблизително една четвърт от квадратния метър. Растенията растат интензивно и в резултат на процесите на фотосинтезата изработват няколко вида захарни съединения. Количеството захар превишава съществено потребността за нормалния живот на растението, като неговите излишъци се изхвърлят чрез корените обратно в почвата.

Изработената от растенията захар, попаднала в почвата, започва активно да реагира с кислорода от атмосферата, като в хода на протичащата химична реакция се получават множество свободни електрони. Електроди, забити в почвата, събират тези електрони и ги превръщат в електричество, като количеството на последното е достатъчно за осигуряване консумацията на различни светодиодни осветителни тела, Wi-Fi точки за достъп или зареждане батериите на мобилните устройства. Използвайки своята технология, компанията Plant-e стартира през ноември миналата година началото на програмата Starry Sky, в рамките на която с помощта на енергия, получена от растенията, са били захранени около 300 улични осветителни LED тела, няколко Wi-Fi точки за достъп и такива за зареждане на батериите на мобилните устройства.

Разбрахте ли, че Париж ще се разкраси с дървета ветрогенератори?