Американски инженери предложиха нов метод за складиране на въглеродния двуокис под земята.
Според създателите новият метод е по-безопасен от съществуващите проекти: вероятността от изтичане на въглена киселина от хранилищата е значително по-ниска, съобщава електронното издание Nature News.

Група изследователи под ръководството на Стивън Брайънт от университета в Остин, щата Тексас, предлага СО[sub]2[/sub] да се помества под земята във вид на разтвор.
Схемата е следната: водата от водоносния слой на почвата прониква през цепнатините в специален съд, където в нея се разтваря СО2, след което газираната вода се връща обратно.
Тъй като получената смес е по-тежка от изходната, тя ще се спуска по-дълбоко под земята, а водоносният слой пречи на евентуално изтичане на газа.

От електроцентрала с мощност 500 мегавата в хранилището ежедневно ще отиват около 10 000 тона парникови газове и това ще изисква 50 чифта цепнатини за добиване и отвеждане на водата.
Също така ще е необходимо подходяща площ за тях. На ден такава електроцентрала ще има нужда от 200 милиона литра вода, изчисляват инженерите.

Основният минус на новата технология е високата й цена.
Така например за 1 мегават електроенергия, произвеждан от електроцентралата, ще бъде необходимо оборудване за 600 000 долара.
Изследователите обаче се надяват, че в дългосрочна перспектива новата технология ще стане печеливша, тъй като позволява да направи икономия от системи за предупреждение за изтичане.

Тагове: