Забелязали ли сте, че през зимата невинаги имате настроение за работа, по-бързо се изморявате и не сте на 100% концентрирани? Оказва се, че годишното време и температурата на въздуха могат да влияят на работата на мозъка.
Изследването по този проблем е дело на учени от Университета Лиеж в Белгия, които са подложили на експеримент 28 млади и здрави човека. В помещението, където „опитните зайчета“ са били разпределени за около четири дни, са премахнати всички признаци, по които може да се определи кое време на годината е точно, какво е времето навън, както и са били забранени всякакви контакти с външния свят. Участниците в експеримента са били подложени на здрав режим относно съня преди изследването, след това са преминали през няколко цикъла безсъние и възстановяване в лабораторията. По време на опитите учените са наблюдавали активността на мозъка, използвайки ЯМР сканиране, когато участниците са изпълнявали задачи, свързани с паметта и концентриране на вниманието. След това същите опити са проведени в продължение на 12 месеца в различните времена на годината.
В голямата си част различните други показатели на участниците не са се променяли през годината, но нивото на мозъчната активност се е променяло заедно с годишното време. Когато участниците са изпълнявали задачи, свързани с внимание и концентрация, активността на мозъка рязко нараства през лятото и пада през зимата. Когато става въпрос за проверка на паметта, мозъкът показва най-голяма активност през есента, а най-малка през пролетта.
Разбира се, изследването все още е непълно и показва единствено корелацията между мозъчната активност и годишните времена, а не повод за това да бъдат неизменно свързвани. Според учените тяхното изследване може да помогне на хората с различни сезонни разстройства и депресии.