Ново изследване доказва пряка връзка между т.нар. психопатични отклонения и разстройство на системата за възнаграждение в главния мозък. Учени от университета Вандербилт смятат, че получените данни са ключ към лечение и предотвратяване на редица разстройства на личността.

Авторите на публикуваната в Nature Neuroscience статия твърдят, че психопатичното поведение зависи от работата на системата от центрове на възнаграждението, която се помещава в главния мозък на човека. Става дума за участъци, които се активират от „хормона на радостта” (допамин) и предизвикат приятни усещания.

Известно е, че тези центрове играят важна роля в процесите на обучение и отговарят за отделянето на определени дози невромедиатори, които „запечатват” получените знания. В случаите когато настъпят смушения в този процес, е възможно възникването на „невярна устойчива връзка”, която може да се развие както под формата на безобидна „жажда за приключения”, така и в различни видове асоциално поведение.

За целите на експеримента учените привлекли доброволци, преминали серия тестове, установяващи склонността им към психопатично поведение. По време на първата фаза от изследването участниците получавали контролирани дози амфетамини (синтетичен кокаин), стимулиращи централната нервна система и повишаващи нивото на допамин в мозъка. Както и в случаите на реално използване на кокаин, с времето мозъкът съкращава естественото си производство на допамин и опитът за прекратяване употребата на външния стимулант (амфетамина) предизвиква психосоматичен срив.

При втората част от експеримента участниците получавали солидно парично възнаграждение за изпълнение на прости задачи. Междувременно мозъчната им активност е била сканирана.
Резултатите показват една и съща картина – както производството на допамин, така и активността на центровете на удовлетворение са били неколкократно завишени при доброволците, които поначало имали по-ярко изразена склонност към психопатично поведение. При тези хора активността на областта от средния мозък, известна като прилежащо ядро (Nucleus accumbens), показвала явни признаци на хипертрофия. До момента се смяташе, че тази секция от мозъка е отговорна за възникването на зависимост от наркотици като хероин и марихуана.
На практика това показва, че проблемът с психопатичните отклонения се дължи на факта, че хората с такива разстройства се стремят към „възнаграждение” (т.е. мозъкът им непрестанно търси „награди”) независимо от последствията.

Тагове: