Ново изследване, проведено в МIT (Масачузетският технологичен институт), предполага, че сградите от бъдещето може би ще бъдат изграждани от свръхздрави материали, основани на структурата на човешките кости.

В статия, публикувана в списанието „Advanced Functional Materials”, изследователите от MIT разказват как изучаването на човешките кости е довело до създаването на три изключително здрави материала. Работата е там, че човешките кости се състоят от микроскопични слоеве колаген (материалът, от който са изградени сухожилията) и хидроксиапатит (който повече прилича на материала, от който са изградени зъбите). Заедно те формират много по-здрава структура – например, както тухлите и цимента, позволявайки на костите да издържат невероятни натоварвания.

Изследователите от MIT са използвали същите принципи към три синтетични материала, придавайки им слоеста структура с помощта на 3D принтер. В резултат, те са получили хибриден материал, който се оказва 22 пъти по-здрав от всеки един от тях, взет поотделно. Учените са проектирали три сходни материала с помощта на компютърна програма – седеф, калцит и материал с ромбовидна структура, напомнящ змийска кожа. Всеки материал се състои от два синтетични компонента, които на микрониво играят ролята на тухли и цимент един за друг.

В статията, тези хибриди се описват като „метаматериали“ и се изказва предположението, че в бъдеще време те може да намерят приложение в архитектурата за създаване на високоефективни и здрави сгради. Променяйки йерархичния дизайн на материалите на микрониво, архитектите ще могат в края на краищата да променят принципите на строителството в макрониво.големият проблем засега се оказва мащабът – триизмерният печат в момента е доста скъп и сравнително неточен, за да се мащабира производство до нивото на цели сгради.