Проектът ScanPyramids, за който писахме наскоро, вече показва резултати. Международен екип от архитекти и учени са наблюдавали "топлинни аномалии" в пирамидите в Гиза. Откритието е направено чрез топлинни камери, които са засекли по-високи температури в три съседни камъка в дъното на Голямата пирамида.

Възможните причини включват наличието на празни зони във вътрешността на пирамидата, вътрешни въздушни течения или използване на различни строителни материали.

Гробниците на фараоните Хеопс (Kheops), Хефрен (Khephren) и Менкаур (Mycerinus) са били построени през Четвъртата династия, около 2613 – 2494 пр.Хр.

Екипът от архитекти и учени от Египет, Франция, Канада и Япония са използвали инфрачервена термография за изследване на пирамидите при изгрева на Слънцето, когато те се затоплят, както и при залеза, когато се охлаждат.

В изявление Египетското министерство на антиките заявява, че експертите са стигнали до извода, че "съществуват няколко топлинни аномалии, които са били наблюдавани при всички пирамиди през фазите на затопляне и охлаждане“.

Други топлинни аномалии са били открити в горната половина на Голямата пирамида. Структурата ще бъде предмет на по-нататъшно изследване по време на проекта Scan Pyramids, който ще продължи до края на 2016 година.

 

Прочетете още: Налице е нов ефикасен метод за лечение на рак чрез еднократно инжектиране на вирус