Археолозите се страхуват да отворят 2200-годишната гробница на първия китайски император Цин Шихуан, защото се опасяват, че в нея може да има смъртоносни капани.
Мавзолеят на императора, управлявал от 221 до 210 г. пр.н.е., се намира в окръг Линтун, Сиан, Шаанси. Той се охранява от емблематичната Теракотена армия - скулптури, предназначени да го защитават в задгробния живот.
Макар че части от некропола са изследвани, самата гробница никога не е отваряна поради опасения какво може да има вътре.
Древният китайски историк Сима Циен пише разказ около 100 години след смъртта на императора, в който описва възможни капани в гробницата.
"На занаятчиите е наредено да изработят арбалети и стрели, които да стрелят по всеки, който влезе в гробницата. Живакът бил използван за имитация на стоте реки, Яндзъ и Жълтата река, и голямото море и бил настроен да тече механично", се казва в текста, според IFL Science.
Въпреки че някои учени отхвърлят разказите като фантастични, проучване от 2020 г. показва, че концентрацията на живак около гробницата е била със значително по-високи нива от очакваното.
"Силно летливият живак може да се отделя през пукнатини, които са се образували в структурата с течение на времето, и нашето изследване подкрепя записите в древните хроники за гробницата, за която се смята, че никога не е била отваряна/разграбвана", се казва в документа.
Страховитият и амбициозен Цин Шихуан е първият, който управлява обединен Китай, и според историческите сведения е обсебен от пиенето на живак в заблуда за вечен живот.
Той често пие вино с живак и може би е починал от живачно отравяне на 49-годишна възраст, съобщава BBC.
Опасенията от живак не са единственото нещо, което спира археолозите да разкопаят гробницата, тъй като има и опасения, че това може да я повреди.
Теракотената армия и гробничният комплекс на Цин Шихуан са обявени за обекти на световното наследство на ЮНЕСКО и остават едни от най-значимите археологически открития в историята.
Снимки: Unsplash
Виж още: Нов закон може да доведе до режим за непълнолетни при смартфоните