Gallery "5767"
Учени от университета Вандербилт създадоха слънчеви батерии, в състава на които са включени растителни белтъчни комплекси.Става дума за белтъчния комплекс PSI, който участва във фотосинтезата, уточнява изданието New Scientist.
През 90-те години биологът Елиас Грийнбаум установил, че този комплекс, получен от листата на спанака, остава активен след като бъде закрепен на златна повърхност.
За основа на батерията бил взет тънък нанопорест златен лист. Поради наличието на отвори листът е прозрачен, а така също и притежава голяма повърхностна площ.
Благодарение на последния факт учените успели да прикрепят върху повърхността на получената златна гъба голям брой белтъчни молекули от комплекса PSI.
В резултат изследователите успели да получат пълнофункционална слънчева батерия: под въздействието на квантите светлина комплексите губят електрони.
В живото растения изгубените електрони участват в химическите реакции, а тук процесът поражда електрически ток.
Новите батерии засега са още далеч от практическа употреба. Първо напрежението на произвеждания ток е много по-малко от разпространените на пазара силициеви батерии.
Второ, под въздействието на директна слънчева светлина молекулите на белтъка се разрушават.
По думите на учените обаче, тяхната цел е била да докажат, че е практически възможно създаването на хибридна батерия, което те са успели да направят.
Коментари (0)